Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Mezní Hvězdná Velikost

Mezní Hvězdná Velikost

aneb setkání přátel noční oblohy s astrotechnikou

Z akce MHV 2013. Autor: Pražská pobočka ČAS.
Z akce MHV 2013.
Autor: Pražská pobočka ČAS.

MHV je zkratka názvu Mezní Hvězdná Velikost nebo jakéhokoliv jiného (zvolna se po konání tří ročníků zažil Mega Hydro Víkend, jistě tušíte proč). Myšlenka uspořádat setkání lidí stejného založení s dalekohledy vznikla v roce 2004 a u jejího zrodu stálo i české diskusní fórum www.astro-forum.cz, kde je této akci věnováno samostatné diskuzní vlákno. Akci pořádá Pražská pobočka České astronomické společnosti.

Akce je pořádána vždy dvakrát v roce o víkendu, na jaře (zpravidla v druhé polovině dubna) a na podzim (na konci září či počátku října). Náplní akce jsou společná pozorování a focení noční oblohy, diskuze nad danou tématikou, výměna zkušeností a astrotechniky (burza), odborné přednášky a samozřejmě i obyčejná kamarádská setkávání. Nejčastějšími účastníky jsou především amatérští astronomové s vlastní technikou – obvykle buď s dalekohledy pro vizuální pozorování, nebo se sestavami pro focení oblohy a vesmírných objektů (tzv. astrofoto). Tyto skutečné nadšence doplňují často jejich rodinní příslušníci včetně dětí, takže je občas potřeba i nějaký ten dětský program...

Astronomický program bývá pravidelně zpestřen dalšími aktivitami. Na jaře obvykle denním pozorováním přírody či výlety, na podzim pouštěním draků a sbíráním hub.

Pokud vás náplň akce zaujala a nalákala, rozhodně neváhejte, přihlaste se a přijeďte! Rádi uvítáme nové tváře a sami uvidíte, že nejsme žádná uzavřená skupina podivínů, ale skvělá parta, která se i ráda baví a nezkazí žádnou legraci. smiley 

Ideální je tato akce pro nováčky, začínající pozorovatele noční oblohy. Získáte zde široké zkušenosti, ostřílení matadoři vám poradí s ovládáním techniky a vlastně se vším, co se vám k tomuto nádhernému koníčku může hodit.

Zátiší s dalekohledy na podzimním MHV 2017 Autor: Boris Glos
Zátiší s dalekohledy na podzimním MHV 2017
Autor: Boris Glos

Pozvánku s programem a přihlašovacím formulářem najdete vždy na přihlašovací stránce, přibližně měsíc před termínem aktuálního MHV.

Většina ročníků MHV se konala v rekreačním areálu RS Zubří u Nového Města na Moravě. Po dobu jeho rekonstrukce pak od roku 2019 postupně v areálu RS Věšín u Rožmitálu pod Třemšínem v Brdech a v areálu Camping v ráji u Rovenska pod Troskami. Areál se snažíme vybírat především podle kvality noční oblohy (co nejnižší světelné znečištění), slušného a cenově rozumného ubytování a dobré dopravní dostupnosti, pokud možno i z okrajů republiky.

Od podzimního MHV 2021 se akce koná opět v areálu v Zubří – po rekonstrukci pod názvem Jasenka rekreační středisko Zubří.

Nejbližší MHV:       32. MHV jaro 2024

Termín konání:     5. až 7. dubna, pro zájemce možné prodloužení už od 4. dubna

Místo konání:        Jasenka Zubří u Nového Města na Moravě (poloha mapy.cz)

Kontakt/dotazy:   mhv(zavináč)astro.cz

Z předešlých ročníků vzniklo množství fotografií dokumentujících dění i přístrojové vybavení na akcích. Snímky ze starších ročníků MHV se nachází v galeriích fotografií, v nové a původní, snímky novější nalezne přímo ve výše zmiňovaném diskuzním vláknu.

Jasnou oblohu přejí (ale nezařizují) organizátoři:

Lenka Soumarová, Jaromír Jindra, Martin Černický, Jan Zahajský.



O autorovi

Martin Černický

Martin Černický

Ing. Martin Černický pochází z Prahy (*1966), vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou a pracuje jako IT konzultant a architekt pro velká podniková řešení a datová centra. Je předsedou Pražské pobočky ČAS, nadšeným amatérským astronomem a aktivním členem internetového diskuzního fóra www.astro-forum.cz. Fotogalerii autora (převážně o setkáních amatérských astronomů) najdete zde. Kontakt: dvader(zavináč)seznam.cz

Štítky: Pozorování , MHV


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »