Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců  >  Noc vědců 2018

Noc vědců 2018

Noc vědců - logo.
Noc vědců - logo.
Také v roce 2018 probíhá po celé České republice astronomická část Evropské noci vědců. Letos připadá na pátek 5. října 2018 a tématem je 100 let české vědy, protože jen dva týdny po akci oslavíme 100 let vzniku Československa. 

Národním koordinátorem se nově stala VŠB-TU v Ostravě, jedním ze spolupořadatelů je Česká astronomická společnost. K dispozici je již i nový web: www.noc-vedcu.cz, bude i aplikace pro Android.

Astronomický program Noci vědců proběhne opět na desítkách míst. Můžete se těšit na přednášky, v případě příznivého počasí astronomická pozorování dalekohledy. Návštěvníci budou mít možnost vidět práci vědců na vlastní oči, proběhne řada pokusů, pamatováno bude i na nejmenší návštěvníky.

Vstup je na všech akcích ZDARMA.

Seznam míst, kde se můžete zúčastnit astronomického programu Noci vědců 2018 přineseme v průběhu letních měsíců.

Výzva organizátorům

Ani v letošním roce ČR od Evropské komise nezískala dotace. I přesto dle dohody s národním koordinátorem i všemi spolupořadateli bychom rádi dodrželi jednotný design akce. Podklady pro vytvoření jsou ke stažení zde:

https://drive.google.com/drive/folders/1-0TeBKEHOl0ywn-SujcZ9vnln7Zqq5Kc

Národní koordinátor prosí všechny instituce (hvězdárny, pobočky, kroužky), aby podklady dodali co nejdříve, ideálně do konce června.

Prosíme proto o poskytnutí následujících informací:

- datum a čas konání akce
- místo konání akce
- popis programu
- odkaz na váš web nebo web akce.

Budeme se moc těšit na zaslané informace.

Vladislav Slezák
602 530 515
slezak@astronomica.czO autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti, předsedou skupiny MEDÚZA, revizorem Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Noc vědců 2018


26. vesmírný týden 2018

26. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 25. 6. do 1. 7. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je večer nad severozápadem, Jupiter nad jihozápadem a Saturn se objevuje na jihovýchodě a 27. 6. je v opozici. Do východní elongace postupuje Merkur. Mars je vidět hlavně v druhé polovině noci. Planetka Ryugu už je vidět detailně. Curiosity také zaznamenala nástup prachové bouře na Marsu. Před 110 lety došlo nad sibiřskou oblastí Tunguska ke známé explozi po dopadu planetky nebo kometárního jádra.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Další informace »