Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  David Kraft

David Kraft

D.Kraft
D.Kraft

Rok narození : 1980

www.astronom.cz/deavi

David Kraft se k astronomii poprvé dostal začátkem roku 2005, kdy vstoupil do světa internetu a následně i do světa astronomie. Jejímu kouzlu propadl a již brzy si pořídil svůj vlastní dalekohled - Newton 200/1000 na těžké německé montáži EQ-6. Protože jej již od začátku lákala krása astrofotografie, rovnou si tuto montáž doplnil o GO-TO navádění Skyscan. Automatické navádění využívá dodnes, což mu zrychluje a usnadňuje práci s vyhledáváním objektů a jejich nastavením do zorného pole fotoaparátu.

Postupně se začínal seznamovat hlavně s montáží a zpočátku spíše všechno zkoušel a testoval než koukal na oblohu. Ale věděl, že nezůstane jen u pozorování a že se pokusí se o fotografování noční oblohy, o čemž se do této doby domníval, že je doménou pouze velkých observatoří a velmi drahých přístrojů. WWW stránky českého astrofotografa Martina Myslivce jej však přesvědčily o opaku a postupně dospěl k názoru, že tak krásné snímky jde pořídit i dostupnou cestou.

V lednu 2006 si koupil menší refraktor SW ED 80/600 mm a digitální zrcadlovku EOS 300D a začal zkoušet fotit hlavně Měsíc a Slunce. Po dokoupení pointačního dalekohledu a okuláru se vrhnul na Deep Sky objekty. V této chvíli nastal zlomový okamžik v další činnosti v astrofotografii a David Kraft, spokojen s výsledky svého dosavadního fotografování přešel na stále obtížněji fotografovatelné objekty.

V létě roku 2006 se rozhodl obětovat fotoaparát vyjmutím původního filtru a nahrazením nového ATC-CL1 a cesta za skutečnou krásou astrofotografie mohla začít. Jelikož ruční pointování přes okulár bylo již nevyhovující, pořídil si na podzim TV guider s citlivou kamerkou Watec pro automatické pointování.

Ani zde se však technický vývoj fotografického příslušenství nezastavil. Na začátku roku 2007 přibyl kvalitní APO refraktor Zenithstar 110/770 mm, dalekohled s velmi precizním zpracováním a kvalitní optikou americké firmy William Optics.

Po intenzivním ročním fotografování a s novými získanými zkušenostmi přišlo pomalé zklidnění hektické doby, už není prioritou za celou noc nafotit co nejvíce různých objektů, ale spíše zkvalitnit jednotlivé snímky. Díky novým metodám zpracování a skládáním individuálních obrázků získávají ty nové na kvalitě a kráse.

V součastné době David Kraft postupně opouští od fotografování zastaralou digitální zrcadlovkou EOS 300D a přechází na modernější 14-bitovou digitální zrcadlovku EOS 40D, kterou čeká výměna filtru za citlivější na H-alfa. A výhled do budoucna? Rád by přešel na chlazenou CCD kameru QHY8 a samozřejmě dělal stále hezčí a kvalitnější snímky.

VYBRANÉ FOTOGRAFIE

Řasová mlhovina v Labuti Autor: David Kraft
Řasová mlhovina v Labuti
Autor: David Kraft
Mlhovina M8. Autor: David Kraft
Mlhovina M8.
Autor: David Kraft
NGC 6888. Autor: David Kraft
NGC 6888.
Autor: David Kraft
M42. Autor: David Kraft
M42.
Autor: David Kraft


O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Síň slávy


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »