Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  Jiří Linet

Jiří Linet

Jiří Linet
Jiří Linet

Rok narození : 1963

www.nadnamaa.wz.cz

Astrofotograf roku 2009

Astrofotografem roku 2009 byl zvolen Jiří Linet z Havířova. Jeho cesta k tomuto titulu započala prakticky už v jeho dětství, kdy neustále snil o nekonečných dálkách vesmíru. Zůstal však tehdy pouze u snů. Objevování tajů noční oblohy muselo ještě chvíli počkat. Astronomii postupně nahradila jiná záliba a to entomologie a sport.

Svůj obrovský koníček z dětství však Jiří Linet uchovával v srdci stále. Po splnění povinností typu, postav dům, zasaď strom, zploď syna, došlo i k pořízení prvního astronomického dalekohledu. Stalo se tak až v roce 2007, kdy si autor zakoupil prakticky kompletní vybavení potřebné pro fotografování oblohy. Prvním dalekohledem se stal TAL-100R na paralaktické montáži EQ5. Jak již to tak ale bývá, nejprve přišlo na řadu pozorování objektů, o kterých Jiří Linet v dětství pouze snil. Tajemnost a krása dalekého vesmíru byla však natolik pestrá, že původně vizuálního pozorovatele odklonila k astrofotografii. Neozbrojené oko tak nahradila moderní technika v podobě digitální zrcadlovky EOS 350D. Během prvních pokusů s focením bylo zřejmé, že dalekohled, který přinesl krásné pohledy do hlubin vesmíru, není pro astrofotografii nejvhodnější. Stejně na tom byla paralaktická montáž EQ5 jejíž přesnost chodu a nosnost byla pro tyto účely nedostačující.

Netrvalo dlouho a hned další rok došlo k zakoupení velmi tuhé montáže EQ6 a velkého zrcadlového dalekohledu s průměrem zrcadla s parametry 250mm/1200mm. Právě díky této kombinaci velkého přístroje s poměrně dlouhým ohniskem můžeme díky Jiřímu Linetovi spatřit detaily objektů dalekého vesmíru, které by byly pomocí menších přístrojů na fotografiích jen těžko patrné. Tak velké dalekohledy ale vyžadují mnohem pevnější nervy i při samotném snímání, tuhou montáž a dobré atmosférické podmínky především. Právě z těchto důvodů je cesta astrofotografie, kterou Jiří Linet zvolil, velmi obtížná a každá rada od zkušených kolegů je k nezaplacení. Nyní se astrofotograf roku 2009 snaží vylepšit své vědomosti ve zpracování nasnímaných dat a to hlavně na Astronomickém fóru nebo webech českých astrofotografů.

Ze slov autora je však jasné, že pohledy do nebe, které nám v roce 2009 přinesl nejsou určitě poslední. Astrofotografie pana Lineta pohlcuje čím dál více a nám nezbývá než doufat, že se s podobně detailními záběry setkáme i v následujících letech.

VYBRANÉ FOTOGRAFIE

Satelitní galaxie M110 Autor: Jiří Linet
Satelitní galaxie M110
Autor: Jiří Linet
Krabí mlhovina (M1) Autor: Jiří Linet
Krabí mlhovina (M1)
Autor: Jiří Linet
Kulová hvězdokupa M13 Autor: Jiří Linet
Kulová hvězdokupa M13
Autor: Jiří Linet
Detail hlavy mlhoviny Pelikán Autor: Jiří Linet
Detail hlavy mlhoviny Pelikán
Autor: Jiří Linet


O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Síň slávy


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »