Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy v Lodní zádi

Uznání a copyright: Don Goldman

Zbytek supernovy v Lodní zádi ve vzdálenosti asi 7000 světelných let naráží po obří explozi do okolního mezihvězdného média. Toto malebné teleskopické pole složené ze širokopásmových a úzkopásmových optických snímků zabírá v této vzdálenosti asi 60 světelných let. Jak se zbytek supernovy vpravo nahoře rozpíná do chomáčovitého, nejednotného okolí s rázovými vlákny modrozeleně zářícího atomárního kyslíku. Vodík a dusík září červeně. Světlo z původní supernovy samotné vyvolané zhroucením hmotného jádra hvězdy, dosáhlo Zemi asi před 3700 lety. Zbytek supernovy Puppis je vidět kolem emise z bližšího, ale staršího zbytku supernovy v Plachtách (Vela), v nahuštěné rovině Mléčné dráhy. Zbytek supernovy Puppis A září přes celé elektromagnetické spektrum a je jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze.

Štítky: Puppis a, Zbytek supernovy, Snr


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »