Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie fascinují nejen díky tomu, co vidět je, ale také díky tomu, co vidět není. Spirální galaxie NGC 1232, která je do podrobností zachycena jedním z Velmi velkých dalekohledů Evropské jižní observatoře, je dobrým příkladem. Tomu viditelnému dominují milióny jasných hvězd a tmavý prach, které jsou zachyceny v gravitačním víru spirálních ramen zavinutých kolem středu. Podél spirálních ramen jsou vidět rozeseté otevřené hvězdokupy plné jasných modrých hvězd a mezi nimijsou vidět temné pásy hustého mezihvězdného prachu. Méně viditelné, ale detekovatelné, jsou miliardy slabých normálních hvězd a rozsáhlé oblasti mezihvězdného plynu, které dohromady tvoří takovou obrovskou hmotu, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Přední teorie ukazují na to, že dokonce ještě větší množství hmoty vidět není a je ve formě, která je doposud neznámá. Všudepřítomná temná hmota je postulována zčásti proto, že vysvětluje pohyby viditelné hmoty vnějších oblastí galaxií.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: NGC 1232, Spirální galaxie, Temní hmota


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »