Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volný let ve vesmíru

Uznání: STS-41B, NASA

Jaké by to bylo volně si poletovat ve vesmíru? Bruce McCandless II si ve vzdálenosti asi 100 metrů od nákladového prostoru raketoplánu Challenger prožíval svůj sen, když se vznášel dál, než kdokoliv kdy před ním. Na snímku se ve vesmíru volně vznáší kosmonaut McCandless a ovládá jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit). McCandless a jeho kolega kosmonaut NASA Robert Stewart byli první lidé, kteří během letu raketoplánu číslo 41-B v roce 1984 poprvé zakusili takovou "neupoutanou kosmickou procházku". Jednotka MMU pracovala s dusíkovými tryskami a byla využita při vypouštění a stahování družic. Jednotka MMU s hmotností přes 140 kilogramů byla na Zemi těžká, ale jako všechno, na oběžné dráze nevážila nic. Jednotku MMU nahradila pohonná jednotka SAFER na zádech.

Vzpomínka: Kosmonaut Bruce McCandless II zemřel ve věku 80 let.

Štítky: Volný let, Space walk, Bruce McCandless


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »