Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když růže nejsou rudé

Uznání a copyright: Eric Coles and Mel Helm

Je pochopitelné, že ne všechny růže jsou rudé, ale přesto mohou být velice krásné. Stejně tak i nádherná Růžicová mlhovina a další hvězdotvorné oblasti jsou na astronomických snímcích vidět kvůli převládající emisi z atomů vodíku především v červených barvách. Nejsilnější optická emisní čára vodíku zvaná H-alfa je v červené oblasti spektra, ale krásu emisní mlhoviny nemusíme obdivovat jen v červeném světle. Energetické světlo hvězd v mlhovině excituje i jiné atomy a stejně tak vytváří úzké emisní čáry. Na tomto pěkném pohledu na Růžicovou mlhovinu jsou kombinovány úzkopásmové snímky, aby ukázaly emisi atomů síry v modré, atomů vodíku v červené a kyslíku v zelené barvě. Toto mapovací schéma úzkopásmových emisních čar atomů do širších barev používá mnoho Hubblových snímků hvězdných porodnic. Snímek Růžicové mlhoviny v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) zabírá v odhadované vzdálenosti 3000 světelných let asi 100 světelných let. Pokud chcete udělat tuto růžici rudou, sledujte tento odkaz nebo položte na obrázek kurzor.

Štítky: NGC 2244, Růžicová mlhovina, Narrowband, H alpha, Emission line, Emisní mlhovina, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »