Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Stereo pohled z lunární orbity

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Patrick Vantuyne

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na tento úžasný stereo pohled z jiného světa. Scénu zachytil velitel Apolla 17 Eugene Cernan 11. prosince 1972 jeden oblet před sestupem k přistání na Měsíci. Stereo anaglyf byl sestaven ze dvou fotografií (AS17-147-22465, AS17-147-22466) pořízených z paluby lunárního modulu Challenger, když spolu s Dr. Harrison Schmittem letěli nad místem přistání Apolla 17 v údolí Taurus-Littrow. Ve středu snímku se nad tmavé dno údolí Taurus-Littrow vlevo zvedá široká, slunečním světlem osvětlená hora zvaná South Massif. Za pohořím se u lunárního okraje nachází Moře klidu (Mare Serenitatis). V popředí je na oběžné dráze proti vrcholu South Massif vidět velitelská sekce America pilotovaná Ron Evansem.

Štítky: Landing, Měsíc, Apollo 17, Stereo, South massif, Taurus-littrow


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »