Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6946 zepředu

Uznání: Composite Image Data - Subaru Telescope (NAOJ) and Robert Gendler; Processing - Robert Gendler

Z našeho místa v Galaxii, v Mléčné dráze vidíme NGC 6946 zepředu. Tato velká a krásná spirální galaxie se nachází 20 miliónů světelných let daleko za závojem prachu a hvězd v popředí ve vysoko stoupajícím souhvězdí Kefeus (Cepheus). Barvy galaxie se mění od jádra směrem ven, od žlutého světla starých hvězd ve středu, k mladým modrým hvězdokupám a červeným hvězdotvorným oblastem v rozvolněných členěných spirálních ramenech. NGC 6946 je také jasná v infračerveném světle, je bohatá na plyn a prach a vykazuje vysoký stupeň vzniku a zániku hvězd. Od počátku 20. století bylo v NGC 6946 objeveno a pozorováno 9 supernov, smrtících explozí hmotných hvězd. NGC 6946 měří asi 40 000 světelných let a je též známa jako Ohňostrojová galaxie. Tento pozoruhodný portrét NGC 6946 je kompozitem, který obsahuje obrazová data z 8,2 m dalekohledu Subaru na Mauna Kea.
Oprava: Mirek Bena upozornil na příliš malou vzdálenost galaxie NGC 6946 10 miliónů světelných let. Na základě toho autoři APODu po studiu nejnovějších publikací upravili vzdálenost na 20 miliónů světelných let.

Štítky: Face-on, Spirální galaxie, Ngc6946, Supernova, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »