Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 613 v prachu, hvězdy a supernova

Uznání: NASA, ESA, Hubble, S. Smartt (QUB); Acknowledgement: Robert Gendler; Insets: Victor Buso

Odkud pochází tato skvrna? Amatérský astronom Victor Buso zkoušel v roce 2016 na svém dalekohledu novou kameru, když si povšiml, že se objevila zajímavá skvrna světla, která zůstala. Poté, co toto neobvyklé pozorování oznámil, se zjistilo, že to světlo pochází ze supernovy, která se právě stala viditelnou, a tedy z dřívějšího stadia, než kdy bylo doposud opticky vyfotografováno. Objevové snímky před a po mají rozestup jedné hodiny a jsou vidět na vloženém podrobnějším snímku stejné spirální galaxie NGC 613 z Hubblova kosmického dalekohledu. Následná pozorování ukázala, že SN 2016gkg byla nejspíš explozí nadobra a Buso nejspíš zachytil stadium, kdy vzestupná detonační vlna z hvězdného jádra právě prorazila povrch hvězdy. Jelikož astronomové strávili léta monitorováním galaxií po supernovách bez toho, aby takovou událost "proražení" zpozorovali, tak pravděpodobnost, že ji Buso zachytil byla přirovnána k výhře v loterii.

Štítky: NGC 613, Spirální galaxie, Supernova


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »