Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad pohořím Alborz

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Širokoúhlou noční horskou scenerií procházejí barevné oblouky stop hvězd. Postupné expozice digitální kamerou na stativu, která mířila na jih, nad íránské pohoří Alborz, byly digitálně spojeny tak, že vypovídají o rotaci naší planety. Stopy hvězd tvoří soustředné oblouky kolem jižního nebeského pólu už dole pod hornatým obzorem. Mnoho kombinovaných krátkých expozic také pěkně umožňuje vidět barvy hvězd. Modré stopy hvězd jsou od hvězd žhavějších, než je naše Slunce, zatímco žluté stopy pocházejí od chladnějších hvězd. Pozoruhodně růžovou stopu poblíž středu za sebou zanechala hvězdotvorná oblast Mlhoviny v Orionu.

Štítky: Měsíc, Phase, Terminator, Kráter


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »