Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouky, výtrysky a rázové vlny kolem NGC 1999

Uznání a copyright: Mark Hanson

Toto nádherné pole mlhovin a hvězd se nachází asi dva stupně jižně od slavné Mlhoviny v Orionu, kde se rodí hvězdy. Oblast oplývá energetickými mladými hvězdami s výtrysky a výtoky, které odtlačují okolní materiál rychlostmi stovek kilometrů za sekundu. Touto interakcí vznikají zářivé rázové vlny známé jako Herbig-Harovy (HH) objekty. Například ten plavný oblouk vpravo od středu je katalogizován jako HH 222 a také se mu říká mlhovina Vodopád. Pod Vodopádem je vidět HH 401 zřetelného kuželovitého tvaru. Jasná modrá mlhovina od středu vlevo dole je NGC 1999 a jedná se prachové mračno, které odráží světlo vnořené proměnné hvězdy. Celý kosmický pohled měří něco přes 30 světelných let a nachází se na okraji komplexu Orionova molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: NGC 1999, Herbig-Harovy objekty, Waterfall Nebula


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »