Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyklóny u Jupiterova severního pólu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Tento překvapivý pohled na cyklóny u Jupiterova severního pólu vznikl na základě dat z přístroje JIRAM (Juno's Jovian Infrared Auroral Mapper). Ten měří tepelnou emisi z vrcholků mračen Jupiteru a infračervená pozorování se neomezují jen na slunečním světlem ozářenou polokouli. Pozorování ukázalo osm cyklonických útvarů kolem cyklony o průměru asi 4000 kilometrů trochu odsazené od geografického severního pólu této obří planety. Podobné údaje ukazují cyklonu také u Jupiterova jižního pólu, v tomto případě s pěti cirkumpolárními cyklonami. Cyklony u jižního pólu jsou o něco větší, než jejich severní sourozenci. Údaje ze sondy Cassini u Saturnu ukázaly, že i tato obří planeta má u severního a jižního pólu vždy po jednom cyklonickém bouřkovém systému.

Štítky: Jupiter, Severní pól, Cyklón


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »