Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Širší pohled na Koňskou hlavu

Uznání: Composition and Processing: Robert Gendler
Image Data: ESO, VISTA, HLA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

K vytvoření této širší perspektivy mezihvězdného prostředí kolem slavné mlhoviny Koňská hlava byla využita kombinovaná obrazová data z velkého přehlídkového pozemského dalekohledu VISTA a z Hubblova kosmického dalekohledu. Oblast prachového molekulárního mračna zachycená na infračervených vlnových délkách pokrývá na obloze úhel asi dvou třetin úplňku. Obrázek v odhadované vzdálenosti Koňské hlavy 1600 světelných let zabírá zleva doprava něco přes 10 světelných let. Vpravo nahoře vystupuje záře prachového pilíře posetého nově zrozenými hvězdami a i v blízké infračervené oblasti je stále rozpoznatelná jako Koňská hlava, jinak známá i jako Barnard 33. Níže vlevo je jasná reflexní mlhovina NGC 2023, která samotná je ozářeným okolím horké mladé hvězdy. Neprůhledná mračna pod základnou Koňské hlavy a kolem NGC 2023 vykazují výmluvnou červenou emisi energetických výtrysků známých jako Herbig-Harovy objekty, které se také pojí k nově zrozeným hvězdám.

Štítky: Horsehead nebula, Tmavá mlhovina, B33, Ngc2023, Herbig haro


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »