Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Měsíce

Uznání a copyright: Jean-Francois Gout, Tom Polakis

Podívejte se každou noc na Měsíc a uvidíte, jak se jeho Sluncem osvětlená viditelná část mění. Fáze postupují od novu k úplňku a zase zpátky k novu a tento lunární cyklus neboli lunace trvá asi 29,5 dne. Obrázky odshora vlevo dolů doprava ukazují měsíční fáze po 25 následujících nocí počínaje 18. lednem, takže se jedná o téměř úplnou lunaci. Vynechány jsou dva dny po novu a další dva dny před novem, kdy jsou lunární fáze přinejlepším úzkým srpečkem blízko Slunci a je opravdu těžké je spatřit. K dokončení celého tohoto cyklu přispěly většinou jasné noci nad Arizonou a pomoc od kamaráda při snímkování brzy z večera po první polovinu a pozdě večer a časně ráno po druhou polovinu lunace. Ústřední částí celého cyklu je navíc úplněk 31. ledna. Jednalo se už o druhý lednový úplněk, kdy byl Měsíc na své dráze téměř v perigeu a při úplném zatmění nabral tmavě červenou barvu.

Štítky: Lunace, Phase, Lunární cyklus, Lunární zatmění


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »