Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplná galaktická rovina: nahoře a dole

Uznání a copyright: Moophz Himself (Maroun Habib)

Je možné zachytit celou rovinu naší galaxie na jediném snímku? Ano, ale ne na jediné expozici, s určitým plánováním jsou potřeba dvě. V horní části je vidět snímek noční oblohy z června 2017 nad Libanonem, severně od rovníku. Snímek byl pořízen v době, kdy centrální pás Galaxie Mléčné dráhy procházel téměř přímo nadhlavníkem. Spodní část byla podobným způsobem zachycena o 6 měsíců později z opačné šířky v Chile, jižně od zemského rovníku. Každý snímek proto zachycuje noční oblohu v přesně opačném směru od té druhé, když byla úplně vidět polovina galakticné roviny. Jižní polovina byla otočena i s autem a se vším a digitálně připojena k horní polovině, aby byl vidět centrální pás naší Galaxie na jediném obrázku jako kruh. Na obrázku úplného galaktického kruhu je vidět mnoho hvězd a mlhovin a zvláště vyniká Velké Magellanovo mračno v dolní části.

Štítky: Rovina Mléčné dráhy, North, South


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »