Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6744 podrobně

Uznání: NASA, ESA, and the LEGUS team

Krásná spirální galaxie NGC 6744 měří téměř 175 000 světelných let, takže je větší než naše vlastní Mléčná dráha. Nachází se zhruba 30 miliónů světelných let daleko v jižních souhvězdí Páva (Pavo) a její galaktický disk je vůči nám skloněn. Tento detailní snímek nedalekého vesmírného ostrova z Hubbla zabírá přes centrální oblasti NGC 6744 asi 24 000 světelných let a kombinuje obrazová data ve viditelném a ultrafialovém světle. Obřímu žlutému jádru této galaxie ve viditelném světle dominují staré, chladné hvězdy. Kolem jádra jsou ve vnitřních ramenech růžové hvězdotvorné oblasti a mladé hvězdokupy. Mladé hvězdokupy jsou jasné v ultrafialových vlnových délkách a jsou vidět v modrých a fialových barvách.

Štítky: Ngc6744, Spirální galaxie, Ultrafialový, Star-formation


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »