Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars se blíží

Uznání a copyright: Damian Peach

Jelikož se vzdálenost Země a Marsu při oběhu obou planet kolem Slunce drasticky mění, tak se drasticky mění i vzhled Marsu. Mars je nyní jasný, přibližuje se a zjasňuje se, jelikož se blíží do své letošní opozice a největšímu přiblížení k Zemi koncem července. Tato sekvence ostrých teleskopických snímků zachycuje postupné zvětšování úhlové velikosti rudé planety od ledna (vlevo nahoře) do dubna. Během této doby se vzdálenost od Země zmenšila z 284 miliónů kilometrů v lednu na 129 miliónů kilometrů v dubnu, takže se zdánlivá velikost více než zdvojnásobila. Při největším přiblížení bude Mars asi 58 miliónů kilometrů daleko a jeho zdánlivá velikost ve srovnání s kotoučkem vpravo dole bude ještě více než dvakrát větší. Tehdy bude na pozemské noční obloze jasností soutěžit i s Jupiterem, ale nevěřte žádným podvodným tvrzením na internetu.

Štítky: Mars, Opposition


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »