Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komplexní Jupiter

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS; Composition: David Marriott

Jak komplexní je Jupiter? Sonda NASA Juno k Jupiteru zjišťuje, že tato obří planeta je složitější, než se čekalo. Jupiterovo magnetické pole se ukázalo být značně odlišnější od jednoduchého dipólového pole naší Země a které vykazuje několik pólů zanořených v komplikované síti více spletité na severu než na jihu. Rádiová měření z Juno ukazují, že atmosféra Jupiteru má strukturu dobře pod horní pokrývkou mraků, dokonce stovky kilometrů hluboko. Nově nalezená komplexnost Jupiteru je evidentní také na jižních mracích, jak je patrné na tomto snímku. Planetu obepínající zóny a pásy, které dominují kolem rovníku se rozpadají do komplexní oblačnosti bouřkových vírů velikosti kontinentů. Sonda Juno pokračuje ve svých průletech kolem této velké planety na své eliptické dráze každých 53 dní a pokaždé zkoumá trochu jiné sektory.

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »