Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční sloup nad Norskem

Uznání: Thorleif Rødland

Už jste někdy viděli sluneční sloup? Když Slunce vychází nebo zapadá při chladném vzduchu, tak krystaly padajícího ledu mohou odrážet sluneční světlo a tvořit neobvyklý sloup světla. Při padání z vysokých mraků led někdy vytváří ploché, šestistranné krystaly. Odpor vzduchu způsobuje, že tyto krystaly se po většinu času snáší k zemi téměř naplocho. Sluneční světlo odrážené od vhodně orientovaných krystalů vytváří úkaz slunečního sloupu . Na snímku z minulého týdne sluneční pilíř odráží světlo ze Slunce zapadajícího nad Fensfjorden v Norsku.

Štítky: Sun Pillar, Ledové krystaly, Norway


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »