Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soutěž o nejlepší vědu z Fermiho

Uznání: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration, Jay Friedlander (Goddard Spaceflight Center)

NASA vypustila kosmický gama dalekohled Fermi na oběžnou dráhu 11. června 2008. Jeho přístroje detekují gama paprsky, světlo, které je tisíckrát až sto miliardkrát energetičtější, než to, které vidíme očima. Fermiho vysokoenergetická výzkumná pouť v poslední dekádě vyústila do množství úžasných objevů od extrémních prostředí nad naší planetou až přes celý vesmír. Nyní můžete sami hlasovat pro doposud nejlepší výsledky. Na oslavu 10. Fermiho výročí bylo vybráno 16 snímků, které představují vědecké výsledky a zastupují celé skupiny. Do prvního kola hlasování vašeho oblíbeného výsledku následujte tento odkaz vyberte si z každého páru a vraťte se zase za dva týdny hlasovat v dalším kole. Vítěz Fermiho finále bude oznámen 6. srpna při desátém výročí prvních vědeckých dat z Fermiho.

Štítky: Fermi, Gamma ray, Skupiny, Spolupráce


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »