Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Někomu to může připadat jako kočičí oko. Okouzlující mlhovina Kočičí oko se ovšem nachází 3 tisíce světelných let přes mezihvězdný prostor daleko od Země. Klasická planetární mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi v životě Slunci podobné hvězdy. Umírající centrální hvězda této mlhoviny může vytvářet jednoduchý vnější vzor v prachových soustředných obálkách odhazováním vnějších vrstev v sérii pravidelných křečí. Ovšem vznik krásných, ale složitějších vnitřních struktur není zatím dobře pochopen. Na digitálně zaostřeném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je zřetelně vidět opravdu kosmické oko, které měří přes půl světelného roku. Astronomové při pohledu do Kočičího oka vidí osud našeho Slunce, které má souzeno za asi 5 miliard let vstoupit do své vlastní fáze planetární mlhoviny.

Štítky: Planetární mlhovina, Kočičí oko, Ngc 6543


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »