Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená oblačná duha nad Delaware

Uznání a copyright: Michael C. Neff (Neffworks Artography

Jaká je to duha? V tomto případě nepršelo, to co zobrazeno je ve skutečnosti červená oblačná duha. Neobvyklý nebeský oblouk byl vidět minulý měsíc při západu Slunce v Rehoboth Beach ve státě Delaware v USA. Když si fotograf uvědomil, že vidí něco výjmečného, tak to zachytil na jedinou dosažitelnou kameru - na mobilu. Mračna se skládají z kapiček vody a u oblačné duhy skupina kapek oblaku odráží zpátky světlo z jasného Slunce (nebo Měsíce) na opačné straně oblohy. Mezi podobné jevy patří duha v mlze a glorie z letadla. Červenou barvu zde způsobuje skutečnost, že vzduch v atmosféře lépe rozptyluje modré světlo, což způsobuje, že většina oblohy se jeví modrá. Pečlivá prohlídka ukazuje další četné oblouky uvnitř vnějšího oblouku, který je způsobován kvantovou difrakcí.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1700+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Oblačná duha, Rainbow, Delaware


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »