Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 24: Mračno hvězd ve Střelci

Uznání a copyright: Roberto Colombari

Na rozdíl od většiny položek ve slavném katalogu objektů hlubokého vesmíru Charlese Messiera, M24 není ani jasná galaxie, ani hvězdokupa nebo mlhovina. Je to mezera v blízkém neprůhledném mezihvězdném prachovém mračnu, která umožňuje vidět vzdálené hvězdy ve spirálním rameni naší Mléčné dráhy ve Střelci. Když se na toto mračno hvězd podíváte triedrem, nebo malým dalekohledem, tak se vlastně díváte přes okno široké 300 světelných let na hvězdy vzdálené od Země 10 000 světelných let i více. Zářivé hvězdy v M24, kterému se někdy říká Malé hvězdné mračno ve Střelci, vyplňují levou stranu této nádherné hvězdné krajiny. Teleskopický pohled pokrývá v souhvězdí Střelce (Sagittarius) asi 4 stupně, neboli 8 úplňků a obsahuje mnoho malých, hustých mračen prachu a mlhovin v centru Mléčné dráhy, včetně načervenalé emise z IC 1284 z horní části obrázku.
Oprava: Výstižnější překlad první věty navrhl Josef Papež.

Štítky: Spirální rameno ve Střelci, M24, Ic1284


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »