Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 24: Mračno hvězd ve Střelci

Uznání a copyright: Roberto Colombari

Na rozdíl od většiny položek ve slavném katalogu objektů hlubokého vesmíru Charlese Messiera, M24 není ani jasná galaxie, ani hvězdokupa nebo mlhovina. Je to mezera v blízkém neprůhledném mezihvězdném prachovém mračnu, která umožňuje vidět vzdálené hvězdy ve spirálním rameni naší Mléčné dráhy ve Střelci. Když se na toto mračno hvězd podíváte triedrem, nebo malým dalekohledem, tak se vlastně díváte přes okno široké 300 světelných let na hvězdy vzdálené od Země 10 000 světelných let i více. Zářivé hvězdy v M24, kterému se někdy říká Malé hvězdné mračno ve Střelci, vyplňují levou stranu této nádherné hvězdné krajiny. Teleskopický pohled pokrývá v souhvězdí Střelce (Sagittarius) asi 4 stupně, neboli 8 úplňků a obsahuje mnoho malých, hustých mračen prachu a mlhovin v centru Mléčné dráhy, včetně načervenalé emise z IC 1284 z horní části obrázku.
Oprava: Výstižnější překlad první věty navrhl Josef Papež.

Štítky: Spirální rameno ve Střelci, M24, Ic1284


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »