Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc na East 96th Street

Uznání a copyright: Stan Honda

Nad manhattanskou Upper Eastside vyšel 28. června měsíční úplněk, kterému někteří lidé říkají jahodový úplněk. Teple žlutý měsíční kotouč byl trochu roztřesený a potemnělý dlouhou cestou světla hustou atmosférou zakalenou u obzoru. I tak na tomto městském astrosnímku ale dobře zapadl do světel vozidel a křižovatky ulice East 96th street. Snímek teleobjektivěm byl pořízen z bezpečné vzdálenosti z vyvýšeného místa při pohledu z Central parku na planetě Zemi na východ až jihovýchod. Měsíc na East 96th street byl nejbližším úplňkem po letošním severním slunovratu.

Štítky: Úplněk, Moon phase, Jahodový úplněk


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »