Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ stínu ve Vnitřním průlivu

Uznání a copyright: Steve Cullen

Při západu se dívejte na východ a ne na západ. Jak z východního obzoru vychází tmavý stín Země, tak se na této opačné straně od zapadajícího Slunce objevují slabé a jemné barvy. Krásné večerní moře a nebe zachycuje reflexivní scénu z výletní lodi v hodně frekventovaném aljašském Vnitřním průlivu v severozápadním Tichém oceánu. Slábnoucí západ Slunce dává vzniknout narůžovělému protisoumračnému oblouku, který je poetičtěji znám jako Venušin pás. Nádherný oblouk je často při západu Slunce přehlédnut ve prospěch jasnějšího západního obzoru, je zbarvený zpětně rozptylovaným slunečním světlem filtrovaným hustou atmosférou a objímá vycházející modrošedý stín planety.
Oprava: Na nefungující zobrazení snímku s připonou .jpeg upozornil Jan Kučera

Štítky: Belt of Venus, Earth shadow, Anti-twilight arch


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »