Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ stínu ve Vnitřním průlivu

Uznání a copyright: Steve Cullen

Při západu se dívejte na východ a ne na západ. Jak z východního obzoru vychází tmavý stín Země, tak se na této opačné straně od zapadajícího Slunce objevují slabé a jemné barvy. Krásné večerní moře a nebe zachycuje reflexivní scénu z výletní lodi v hodně frekventovaném aljašském Vnitřním průlivu v severozápadním Tichém oceánu. Slábnoucí západ Slunce dává vzniknout narůžovělému protisoumračnému oblouku, který je poetičtěji znám jako Venušin pás. Nádherný oblouk je často při západu Slunce přehlédnut ve prospěch jasnějšího západního obzoru, je zbarvený zpětně rozptylovaným slunečním světlem filtrovaným hustou atmosférou a objímá vycházející modrošedý stín planety.
Oprava: Na nefungující zobrazení snímku s připonou .jpeg upozornil Jan Kučera

Štítky: Belt of Venus, Earth shadow, Anti-twilight arch


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »