Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní letní noci

Uznání a licence: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Na tomto snovém snímku nebe kolem letní půlnoci 3. července v severním Dánsku dodával opar nad břehy řeky tajemnosti. Zčervenalé světlo od Slunce nízko pod obzorem dodává nízkým mračnům přízračný nádech. Ta stříbřitá zjevení nad nimi jsou noční svítící mraky, které vznikají téměř na hranicích vesmíru. Kondenzace ledu na meteorickém prachu nebo na vulkanickém popelu jsou v extrémních výškách mezosféry stále ještě ve slunečním světle. Obvykle jsou vidět ve vysokých šířkách v letních měsících, takže nyní jsou hlášeny rozsáhlé výskyty nočních svítících mraků.

Štítky: Noční svítící oblaka, Summer


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »