Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní letní noci

Uznání a licence: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Na tomto snovém snímku nebe kolem letní půlnoci 3. července v severním Dánsku dodával opar nad břehy řeky tajemnosti. Zčervenalé světlo od Slunce nízko pod obzorem dodává nízkým mračnům přízračný nádech. Ta stříbřitá zjevení nad nimi jsou noční svítící mraky, které vznikají téměř na hranicích vesmíru. Kondenzace ledu na meteorickém prachu nebo na vulkanickém popelu jsou v extrémních výškách mezosféry stále ještě ve slunečním světle. Obvykle jsou vidět ve vysokých šířkách v letních měsících, takže nyní jsou hlášeny rozsáhlé výskyty nočních svítících mraků.

Štítky: Noční svítící oblaka, Summer


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »