Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výjmečná spirála v LL Pegasi

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Domingo Pestana & Raul Villaverde

Jak vznikla ta podivná spirální struktura vlevo nahoře? Nikdo pořádně neví, i když nejspíš nějak souvisí s hvězdou v podvojné soustavě, která vstupuje do fáze planetární mlhoviny, kdy dochází k odvržení vnější atmosféry. Tato obří spirála měří asi třetinu světelného roku, dělá čtyři nebo pět úplných otoček a vykazuje bezprecedentní pravidelnost. Podle rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit každých zhruba 800 let, což je blízké době, za kterou obě hvězdy oběhnou jedna kolem druhé. Hvězdný systém, který tuto spirálu vytvořil je běžně znám jako LL Pegasi, ale také AFGL 3068. Neobvyklá struktura samotná je katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek pořídil v blízkém infračerveném světle Hubblův kosmický dalekohled. Proč svítí spirála samotná je záhadou, přičemž přední hypotéza praví, že osvětlení pochází z odraženého světla okolních hvězd.

Štítky: LL Pegasi, Spiral nebula, Binary star


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »