Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výjmečná spirála v LL Pegasi

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Domingo Pestana & Raul Villaverde

Jak vznikla ta podivná spirální struktura vlevo nahoře? Nikdo pořádně neví, i když nejspíš nějak souvisí s hvězdou v podvojné soustavě, která vstupuje do fáze planetární mlhoviny, kdy dochází k odvržení vnější atmosféry. Tato obří spirála měří asi třetinu světelného roku, dělá čtyři nebo pět úplných otoček a vykazuje bezprecedentní pravidelnost. Podle rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit každých zhruba 800 let, což je blízké době, za kterou obě hvězdy oběhnou jedna kolem druhé. Hvězdný systém, který tuto spirálu vytvořil je běžně znám jako LL Pegasi, ale také AFGL 3068. Neobvyklá struktura samotná je katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek pořídil v blízkém infračerveném světle Hubblův kosmický dalekohled. Proč svítí spirála samotná je záhadou, přičemž přední hypotéza praví, že osvětlení pochází z odraženého světla okolních hvězd.

Štítky: LL Pegasi, Spiral nebula, Binary star


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »