Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící mraky nad pařížským ohňostrojem

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne (Ciel et Espace);

Je sezóna nočních svítících mraků, a také čas slavit! Noční svítící mraky se skládají z malých ledových krystalků a vznikají v horní atmosféře pouze za specifických podmínek. Jsou také nejvyššími známými mraky a nyní se považují za polární mezosférické mraky pozorované ze Země. I když je družice NASA AIM pozoruje už od roku 2007, tak o nočních svítících mracích toho zůstává mnoho neznámého a jsou předmětem aktivního výzkumu. Na zrychleném videu jsou vidět rozsáhlá a vlnitá noční svítící mračna putující nad francouzkou Paříží po západu při ohňostroji na oslavu pádu Bastily v červenci 2009. Několik míst už letos hlásí zvlášť živou podívanou na noční svítící mraky.

Štítky: Fireworks, Paris, Noctilucent clouds


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »