Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící mraky nad pařížským ohňostrojem

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne (Ciel et Espace);

Je sezóna nočních svítících mraků, a také čas slavit! Noční svítící mraky se skládají z malých ledových krystalků a vznikají v horní atmosféře pouze za specifických podmínek. Jsou také nejvyššími známými mraky a nyní se považují za polární mezosférické mraky pozorované ze Země. I když je družice NASA AIM pozoruje už od roku 2007, tak o nočních svítících mracích toho zůstává mnoho neznámého a jsou předmětem aktivního výzkumu. Na zrychleném videu jsou vidět rozsáhlá a vlnitá noční svítící mračna putující nad francouzkou Paříží po západu při ohňostroji na oslavu pádu Bastily v červenci 2009. Několik míst už letos hlásí zvlášť živou podívanou na noční svítící mraky.

Štítky: Fireworks, Paris, Noctilucent clouds


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »