Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultrahluboké pole ve světle a zvuku

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Sonification: G. Salvesen (UCSB); Data: M. Rafelski et al.

Slyšeli jste o Hubblově ultrahlubokém poli? Ať tak či onak, takto jste nejspíš o něm neslyšeli, položte prosím kurzor na snímek a poslouchejte! Hubblovo ultrahluboké pole HUDF (Hubble Ultra-Deep Field) bylo vytvořeno v letech 2003-2004, když Hubblův kosmický dalekohled dlouhou dobu zíral do téměř prázdného a tak vzdáleného prostoru, že se staly viditelné i slabé galaxie. HUDF je jedním z nejslavnějších astronomických snímků a zde je vidět oživený s ozvučenými vzdálenostmi. Po najetí na galaxii se zahraje tón, který přibližně odpovídá jejímu rudému posuvu. Jelikož se rudé posuvy posouvají k červenému konci světelného spektra, tak jsou zde vyjádřeny posunutím tónů k dolnímu konci zvukového spektra. Čím je galaxie vzdálenější, tím větší je její kosmologický rudý posuv (i když se jeví jako modrá) a tím nižší tón se zahraje. Průměrná galaxie v HUDF je vzdálená asi 10,6 miliardy světelných roků a zní jako F#. Jakou nejvzdálenější galaxii dokážete najít?
Poznámka překladatele: Dnešní APOD využívá tag IFRAME, ovšem na serveru NASA je zřejmě nastavení 'X-Frame-Options' na 'sameorigin', což znamená, že se stránka na jiném serveru nedá zobrazit. Doporučuji proto podívat se přímo na originální stránku.

Poznámka: Zvuk uslyšíte jenom na některých prohlížečích.

Seznam odkazů v popisu

  1. PinImg.com: Foto: Kočička se sluchátky :-)
  2. Wikipedia: Hubble_Ultra-Deep_Field
  3. NASA: Hubble Space Telescope
  4. ESAHubble.org: The Hubble Deep Fields
  5. APOD: 2004-03-09 Hubblovo ultra hloubkové pole
  6. Wikipedia: Musical_note
  7. Youtube.com: Redshift - Sixty Symbols
  8. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  9. UNSW.edu.au: What is a Sound Spectrum?
  10. APOD: 2013-04-08 Tabulka rudého posuvu pro náš vesmír
  11. APOD: 2020-07-26 Let Hubblovým ultrahlubokým polem
  12. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  13. Wikipedia: Piano_key_frequencies
  14. Apod.com: APOD: The Hubble Ultra Deep Field in Light and Sound (2021 Aug 02)

Štítky: Galaxie, Sonifikace, Hubblovo hloukové pole


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »