Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nadpočetné duhy nad New Jersey

Uznání a copyright: John Entwistle

Dokáže toto vaše duha? Poté, co zbytky hurikánu Florence prošly v roce 2018 nad Jersey Shore, New Jersey, USA Slunce vyšlo v jednom směru, ale v opačném směru se objevilo něco docela neobvyklého: řada duh. Během další hodiny k potěšení fotografa a jeho dcery velice živé nadpočetné duhy slábly a sílily a na tomto jediném snímku je jich zachyceno přinejmenším pět. Nadpočetné duhy vznikají tehdy, když prší vodní kapky o téměř stejné velikosti zpravidla s rozměrem pod jeden milimetr. Sluneční světlo se potom od dešťových kapek nejenom odráží, ale též interferuje, což je vlnový jev podobný vlnám na rybníku po vhození kamene. Nadpočetné duhy lze vysvětlit pouze pomocí vln a jejich existence zaznamenaná už počátkem 19. století se považovala za raný důkaz vlnové podstaty světla.

Vaše nebeské překvapení: Jaký snímek měl APOD na vaše narozeniny? (po roce 1995)

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Hurricane Florence
  2. Wikipedia: New_Jersey
  3. Wikipedia: United_States
  4. NASA: Sun
  5. APOD: 2010-05-04 Síň horské slávy
  6. APOD: 2010-08-07 Duha při západu slunce
  7. AtOptics.co.uk: Supernumerary Rainbows
  8. Instagram.com: johnentwistle_photography: It was four years ago this week that I witnessed the most amazing, unusual rainbow in the sky behind my house.
  9. PinImg.com: Foto: Spinkající koťátka vedle sebe :-)
  10. Wikipedia: Rainbow#Supernumerary
  11. AtOptics.co.uk: Supernumeraries & Drop Size
  12. AtOptics.co.uk: Supernumerary Bow Formation
  13. Wikipedia: Wave_interference
  14. Youtube.com: Ripples_on_pond.mov
  15. AtOptics.co.uk: Supernumeraries
  16. Youtube.com: Light Is Waves: Crash Course Physics #39

Štítky: Rainbow, Supernumerary, Light


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »