Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Mindaugas Macijauskas

Na noční obloze Země je Saturn jasný. Vnější plynný obr s nádhernými prstenci se po pohledu dalekohledem často stává hvězdou večerních pozorování. Tento úchvatný pohled na Saturnovy prstence a noční stranu z dalekohledů v blízkosti planety Země ale prostě není možný. Při pohledu z vnitřní Sluneční soustavy mohou přiblížit pouze Saturnovu denní stranu. Tento snímek tenkého Saturnova srpku ozářeného Sluncem s nočním stínem vrhaným na jeho širokou a složitou soustavu prstenců totiž pořídila sonda Cassini. Automatická sonda z planety Země Cassini nazývala orbitu Saturnu svým domovem po dobu 13 let, než byla 15. září 2017 navedena k zániku v atmosféře plynného obra. Tato velkolepá mozaika je složena ze snímků zaznamenaných širokoúhlou kamerou sondy Cassini pouhé dva dny před jejím velkým závěrečným ponorem. Saturnovu noc zase uvidíme, až se od něho ozve další pozemská kosmická loď.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets
  2. NASA: Night Sky Network: Clubs & Events
  3. SpaceTelescope.org: Hubble Reveals Latest Portrait of Saturn
  4. Flickr.com: Mindaugas Macijauskas: Cassini's Last Ring Portrait at Saturn
  5. NASA: PIA17218: A Farewell to Saturn
  6. NASA: Cassini: The Grand Finale
  7. NASA: Dragonfly

Štítky: Saturn, Prstence, Cassini


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »