Úvodní strana  >  Články

Vyhledávání v článcích

Štítky

Skrýt podrobnosti
Pavel Suchan Ostatní

Zemřel RNDr. Ladislav Sehnal, DrSc.

Ladislav Sehnal. Autor: http://mek.kosmo.cz
Ladislav Sehnal.
Autor: http://mek.kosmo.cz
Dne 26. 10. 2011 zemřel v Sedleci-Prčici RNDr. Ladislav Sehnal, DrSc., čestný člen České astronomické společnosti a první polistopadový ředitel Astronomického ústavu AV ČR.

redakce Vzdálený vesmír

Přednáška: Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA

ALMA_Array.jpg
Evropský kulturní klub spolu s Radou českých vědeckých společností Vás zvou na 176. podvečer EKK ve čtvrtek 3. listopadu 2011 v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hodin na téma Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA Přednáší Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc., Ústav analytické chemie, FCHI, VŠCHT Praha

Martin Gembec Úkazy

44. vesmírný týden 2011

Mapa oblohy 2. 11. 2011, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy 2. 11. 2011, zdroj: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 31. 10. do 6. 11. 2011.

Měsíc bude v první čtvrti. Jupiter krátce po opozici je viditelný celou noc. Dvojpřechod měsíců bude 31. října večer. Aktivita Slunce je přechodně nižší. Mars je viditelný ráno.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 2. listopadu 2011 v 18:00 SEČ.

Martin Gembec Sluneční soustava

Pánve a koryta planetky Vesta

Vesta v přibližně pravých barvách. Z dat NASA vytvořil Daniel Macháček.
Vesta v přibližně pravých barvách. Z dat NASA vytvořil Daniel Macháček.
Planetka Vesta už pro nás není něčím neznámým. Od července tohoto roku se na její oběžné dráze usadila sonda Dawn. Nyní má za sebou pět ze šesti obletů na vysoké mapovací oběžné dráze a bude následovat výzkum z větší blízkosti. Jaké zajímavosti přinesl dosavadní průzkum? Na to nám odpověděla konference Americké geologické společnosti.

Petr Horálek Úkazy

USA ohromila polární záře

Polární záře 24. října 2011 z Minnesoty. Autor: Travis Novitsky
Polární záře 24. října 2011 z Minnesoty.
Autor: Travis Novitsky
V noci ze 24. na 25. října se obyvatelé na rozsáhlém území USA mohli kochat velmi výraznou polární září. Dynamické aurorální závoje a typické barvy úkazu se za bezměsíčné noci podařilo pozorovat ve více než třiceti státech USA včetně Arizony a Californie, které leží blíže k rovníku než Česká republika.

František Martinek Vzdálený vesmír

Záhada skryté hmoty se prohlubuje

Pohled na trpasličí galaxii z povrchu hypotetické exoplanety
Pohled na trpasličí galaxii z povrchu hypotetické exoplanety
Naše Galaxie, podobně jako všechny ostatní galaxie ve vesmíru, obsahuje mj. podivnou substanci, označovanou termínem skrytá hmota. Tato hmota je "neviditelná", její přítomnost se prozrazuje pouze gravitačními účinky na viditelnou hmotu. Bez skryté hmoty by galaxie nedržely pohromadě; hvězdy by se okamžitě rozletěly do všech stran. Povaha skryté hmoty je záhadná - a nové výzkumy tuto záhadu ještě prohlubují.

Václav Kalaš Úkazy

Pozorování Drakonid 2011

Sprška Draconid nad polární září
Sprška Draconid nad polární září
I když meteorický roj Drakonidy je obvykle velmi slabý, v roce 2011 se očekával jeho bohatý návrat. Předpovědi udávaly frekvenci až 750 meteorů za hodinu, což by opravdu stálo za to. Bohužel téměř nad celým územím České republiky bylo v době maxima buď úplně, nebo téměř zataženo, takže většina pozorovatelů neviděla vůbec nic, případně jen několik málo meteorů. I pozorovatelé z H+P Plzeň se museli vyrovnat s oblačností kolem 90% a na spatřené meteory jim stačily v nejlepším případě prsty obou rukou.

František Martinek Hvězdy

Velké zásoby vody v okolí mladé hvězdy

Umělecká představa protoplanetárního disku v okolí hvězdy TW Hydrae
Umělecká představa protoplanetárního disku v okolí hvězdy TW Hydrae
Astronomická družice Herschel Space Observatory, kterou vypustila Evropská kosmická agentura ESA dne 14. 5. 2009, našla důkazy přítomnosti vodní páry pocházející z ledových a prachových zrníček vytvářejících disk v okolí mladé hvězdy. Odhalila tak skrytý rezervoár vody o objemu několika tisíc pozemských oceánů.

Jakub Černý Úkazy

Kometa Garradd na podzimní a zimní obloze

261.jpg Autor: Hana Kučáková

Autor: Hana Kučáková
Uplynulo první dějství nebeského představení s kometou C/2009 P1 (Garradd) v hlavní roli. Kometou jsme se mohli kochat i triedry na tmavé obloze celé léto až do září. Nyní se její pozice na obloze a viditelnost zhoršují, jak kometa klesá níže k západnímu obzoru na večerní obloze. Není to konec, pouze dočasné zhoršení podmínek viditelnosti před hlavním vystoupením. V únoru totiž kometa dosáhne maximální jasnosti, když bude v noci vidět velice vysoko na obloze, téměř v nadhlavníku. Tou dobou ji budou moci zkušenější pozorovatelé vybavení dobrým zrakem a podmínkami spatřit i pouhým okem, ti ostatní se musí spokojit s pomocí menšího dalekohledu či triedru. Do té doby ovšem zbývá ještě nějaký čas, ve kterém můžeme pozorovat zvolna zjasňující kometu v souhvězdí Herkula.

Martin Gembec Úkazy

43. vesmírný týden 2011

Mapa oblohy 26. 10. 2011, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy 26. 10. 2011, zdroj: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 24. 10. do 30. 10. 2011.

Měsíc je v novu. Jupiter v opozici je viditelný celou noc. Aktivita Slunce se zvýšila. Mars je viditelný ráno.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 26. října 2011 ve 20:00 SELČ, zdroj: Stellarium.

Jakub Černý Hvězdy

Obří kometární kolize u hvězdy Eta Corvi

Velké bombardování u Eta Corvi v umělcově představě. Zdroj: NASA.
Velké bombardování u Eta Corvi v umělcově představě. Zdroj: NASA.
Astronomové pravděpodobně zachytili obraz počátku cizí planetární soustavy. U hvězdy η Corvi, staré přibližně 1,4 miliard let, byl objeven oblak teplého prachu. Jeho původ si vysvětlují srážkou kometě podobnému objektu s planetou, 3 AU daleko od hvězdy. V této oblasti se nachází tzv. obyvatelná zóna hvězdy, s příznivými podmínkami pro život. S ohledem na stáří soustavy se může jednat o obdobu "pozdního těžkého bombardování", které se událo v naší Sluneční soustavě 600-800 miliónů let po jejím vzniku.

Petr Horálek Úkazy

Víkendové Orionidy

Meteor. Autor: NASA.
Meteor.
Autor: NASA.
Pro ty, kteří se ještě nevzpamatovali z překvapení jménem Drakonidy, máme jeden víkendový tip. Pravidelný meteorický roj Orionidy, jehož mateřským tělesem je mnohým generacím známá Halleyova kometa, bude vrcholit v průběhu následující noci ze 21. na 22. října. Meteorický déšť rozhodně nečekejte, ale těm nejotrlejším se nad ránem krom náhodných "padajících hvězd" vyjeví fotogenický útvar tvořený Měsícem, Marsem a hvězdou Regulus.

František Martinek Sluneční soustava

Mlhavá historie atmosféry Titanu

Jezera uhlovodíků na povrchu Titanu - představa umělce
Jezera uhlovodíků na povrchu Titanu - představa umělce
Který kamenný měsíc má vysoký obsah dusíku v atmosféře, podobnou geologii jako Země, obdobu koloběhu vody v přírodě, jezera s kapalnými uhlovodíky a poměrně dobré vyhlídky na udržení možného života? Odpověď zní: Titan - úchvatný měsíc planety Saturn.

V úvodu článku je představa umělce, zachycující jezera kapalných uhlovodíků na povrchu měsíce Titan.

Michal Polák Ostatní

IV. Podzimní seminář Kosmo Klubu

IV. Podzimní seminář Kosmo Klubu
IV. Podzimní seminář Kosmo Klubu
V neděli 23. října 2011 se uskuteční v pořadí již IV. Podzimní seminář Kosmo Klubu, a to v prostorách známého pražského baru Krásný ztráty. Na programu, který bude oficiálně zahájen ve 12:15, je celá řada zejména aktuálních témat z oblasti kosmonautiky a výzkumu vesmíru. Akce je dostupná široké veřejnosti. Vstup je volný.

Miloš Tichý Ostatní

Přednáška: Hvězdáři a rožmberské legendy

Johannes Kepler
Johannes Kepler
Na dvorech rožmberských velmožů Viléma a Petra Voka se pohybovali astronomové a astrologové Tycho Brahe a Johannes Kepler, alchymista a matematik John Dee, v rožmberské knihovně i kunstkomoře se ukrývaly pozoruhodné poklady. Co o nich po čtyřstech letech letech víme? Jaká tajemství a záhady jenom tušíme?

František Martinek Sluneční soustava

Na Merkuru je skutečně voda?

Povrch planety Merkur v okolí jižního pólu
Povrch planety Merkur v okolí jižního pólu
Merkur obíhá nejblíže ke Slunci ze všech planet Sluneční soustavy. V důsledku toho je na jeho denní polokouli velmi vysoká teplota dosahující až +430 °C. Očekávali bychom zde například výskyt žhavé lávy. Může zde také existovat voda? Odpověď zní překvapivě: ANO! Před 20 roky pozemní radarová pozorování odhalila malé oblasti s velkou odrazivostí v blízkosti pólů planety Merkur, což ukazovalo na možnou přítomnost ledu.

Jana Tichá Ostatní

Výstava: Hvězdy a růže aneb Hvězdářství za časů posledních Rožmberků

Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Hvězdárna a planetárium České Budějovice připravila v rámci Rožmberského roku výstavu Hvězdy a růže aneb Hvězdářství za časů posledních Rožmberků. Součástí výstavy je expozice historických slunečních hodin a hvězdných glóbů ze sbírek Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Uvidíte také modely Keplerových mnohostěnů z ČVUT Praha. Snímky historických astronomických přístrojů laskavě poskytlo Museum of the History of Science, University of Oxford.

Martin Gembec Úkazy

42. vesmírný týden 2011

Mapa oblohy 19. 10. 2011, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy 19. 10. 2011, zdroj: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 17. 10. do 23. 10. 2011.

Měsíc je v poslední čtvrti. Jupiter se blíží k opozici a uvidíme jej celou noc. Večer uvidíme kometu Garrad. V pátek nastává maximum meteorického roje Orionid. Mars je viditelný nejlépe před svítáním.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 19. října 2011 ve 20:00 SELČ, zdroj: Stellarium.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »