Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Přednáška: Slunce v éře kosmických sond

Přednáška: Slunce v éře kosmických sond

Parkerova sluneční sonda a Solar Orbiter studují Slunce.

Naše nejbližší hvězda Slunce je pod dohledem pozorovatelů již více než čtyři staletí. Kosmické sondy v jeho průzkumu přesto znamenaly průlom. Poskytly pohledy na Slunce v dosud zapovězených oblastech elektromagnetického záření, s nečekaným rozlišením a dlouhodobým pokrytím v nezměněných pozorovacích podmínkách. Pojďme si projít přehledem, co vše jsme se o Slunci dozvěděli díky celé řadě přístrojů v kosmu.  

Veřejná přednáška proběhne v rámci mezinárodní konference Hinode-15/IRIS-12 "Multi-messenge physics of the solar atmosphere".

21. září 2022 od 17.00 v Konferenčním centru City, Praha-Pankrác. Přednáší Michal Švanda z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy a Astronomického ústavu AV ČR. Vstup zdarma.

Konferenční Centrum City se nachází v blízkosti stanice metra Pankrác na lince metra C. Kudy přesně najdete na https://asu.cas.cz/~hinode/public_talk.html.

Přednášející: doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D.

Michal Švanda vystudoval astronomii a astrofyziku na MFF UK. Zabývá se sluneční fyzikou, zejména dynamickým děním ve sluneční atmosféře, podpovrchových vrstvách a helioseismologií. Pracuje v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a v Astronomickém ústavu MFF UK v Praze. Slovem i písmem se pokouší o popularizaci oboru, je držitelem ceny Littera Astronomica.
 



Převzato: Hinode-15/IRIS-12 Multi-messenge physics of the solar atmosphere



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »