Po silné erupci dorazila vlna částic, očekáváme jasné polární záře
Na Slunci dochází k silným erupcím poměrně často, protože nastává maximum 25. cyklu jeho aktivity. Ve středu 9. 10. nad ránem však nastala v aktivní oblasti poblíž středu Slunce opravdu dlouho očekávaná velmi silná erupce kategorie X1,84. Doprovázel ji výrazný výron hmoty z koróny mířený přímo k Zemi. tato vlna převážně elektronů právě ve čtvrtek navečer zasáhla zemskou magnetosféru. Již dříve k Zemi dorazily vysokoenergetické protony a způsobily radiační bouři. V noci na pátek lze očekávat viditelnost jasné polární záře.
10. 10. v 18:00 SELČ:
Aktuální data z družice zaznamenávající parametry slunečního větru jsou velmi nadějná a už reagují i magnetometry na Zemi. Další aktuality vám budeme přinášet v průběhu noci.
Aktualizace 10. 10. v 19:10 SELČ:
Polární záře už začala být viditelná, jak ukazují webkamery z Maďarska. Zdroj idökép.hu.
Aktualizace 10. 10. ve 21:30 SELČ:
Polární záře je dobře viditelá i okem z míst, kde je dostatečně jasná obloha. Krásné fotografie přicházejí především ze středních Čech a z jihozápadu. Jakmile se vyjasní, mohli bychom spatřit červenou záři a občas i pruhy světla. Aktivita by mohla vydržet celou noc.
Typickým záběrem z počátku noci je i fotografie Davida Černého. Nahoře u kraje snímku je Polárka, zatímco níže dole vlevo se v záři úplně topí Velký vůz. Všimněte si, že u obzoru je vidět i níže ležící zelená záře tvořená kyslíkem, k jehož excitaci, vybuzení ke svícení, je v nižší vrstvě atmosféry třeba méně energie, než k excitaci kyslíku ve vyšších a řidších vrstvách atmosféry. Výše však kyslík vyzařuje v červené oblasti spektra.
Aktualizace 10. 10. ve 23:10 SELČ:
Situace se zásadně nemění, stále je skoro polovina oblohy v červeném ohni, ale mnohde ji zakrývá oblačnost. Záře je tak jasná, že místy prosvítá skrz oblaky středních pater. Při pohledu z místa dál od města je patrná i očima temně červená barva oblak. Na fotografiích je ale vidět, že červená je celá severní část oblohy.
Aktualizace 11. 10. ve 2:30 SELČ:
Už je zřejmé, že právě probíhá jedna z nejjasnějších polárních září aktuálního maxima sluneční aktivity. A ke vší smůle mnohým toto divadlo překryla oblačnost. Hodnoty Bz komponenty ve slunečním větru se dostaly pod -45 nT, což je velmi nízká hodnota a na pozemských magnetometrech vidíme největší výchylky od roku 2003, a tak se současné polární záři vyrovnává jen nečekaně jasná záře z letošního května. Pokud je zrovna jasno, pruhy polární záře sahají až do zenitu a i okem je patrné, jak se zde sbíhají (aktuálně např. v souhvězdí Kasiopeji).
Aktualizace 11. 10. ve 4:00 SELČ:
Polární záře zeslábla. Hodnoty slunečního větru jsou sice i nadále příznivé, ale oproti situaci z poloviny noci viditelně slabší. Záře je nyní okem jen slabě viditelná, ale na fotografiích jsou stále vidět pěkné pruhy. Stále je nad severem patrná zelená záře a nad ní červená.
Aktualizace 11. 10. v 5:30 SELČ:
Noc pomalu končí a slábne i polární záře. N fotografiích bylo patrné, že jižní stranu oblohy okupuje obrovský červený oblouk typický pro větší geomagnetické bouře. Na severní straně oblohy byly až do páté hodiny dobře patrné pruhy světla a červená barva v jejich okolí. Později už zbyly jen náznaky a vše utichlo, ačkoli sluneční vítr ukazuje stále příznivé hodnoty.
Aktualizace 11. 10. ve 14:20 SELČ:
Pokud přemýšlíte, zda by mohla být vidět polární záře i 11. 10. večer, odpověď je nejednoznačná. Magnetické pole Země je stále narušené a rychlost slunečního větru v okolí Země příliš neklesá. To samo o sobě vytváří podmínky pro tvorbu polárních září. Jakákoliv slabší hustotní vlna může rozkývat magnetometry a může se to projevit slabší polární září. Asi nemá cenu být v noci kvůli tomu úmyslně venku, spíše je třeba sledovat výchylky magnetometrů na Zemi a případně Bz polaritu zda nejde hodně do mínusu, což jsou základní ukazatele, které mohou něco napovědět. Více na spaceweatherlive.com.
Aktualizace 11. 10. ve 17:00 SELČ:
Na závěr ještě drobná korekce. Vypadá to, že je po všem. Hodnoty se uklidňují a asi už z toho nic nebude. Musíme si počkat na další sluneční erupce a těch bude jistě ještě mnoho.