Česká astrofotografie měsíce - Březen 2012

Aktivní oblast 1429

Jan Filip

Březnová obloha nad Kozárovem

Pavel Karas

IC443

Pavel Gaugg

kulová hvězdokupa M3

Zbyněk Maršálek

M42 HST paleta

Novotný Robert

M45

Jan Čamek

Měsíc

Michal Špaček

NGC 7023 a VdB 141

Jan Čamek

Pět planet nasnímaných během jedné noci

Jan Klečka

Plejády (M 45)

Michal Špaček

Velká mlhovina v Orionu

Michal Špaček

Venusa s Jupiterom 14_3_2012

Ľubomír Janoštiak ml.


22. vesmírný týden 2021

22. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 31. 5. do 6. 6. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad severozápadem jasná Venuše a o něco výše slabší Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce byla zvýšená, nový týden přinese možná uklidnění. Na Marsu pokračuje v práci trojice vozítek i helikoptéra. Připomínáme viditelnost vláčků družic Starlink. Startovaly i družice OneWeb, ale ty jsou hrozbou spíše pro citlivější přístroje observatoří. Čínská nákladní loď Tianzhou-2 se spojila s orbitální stanicí Tiangong-3. Před deseti lety skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 T2 (Palomar)

Snímek komety C/2020 T2 (Palomar). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdí Pastýře. Vzdálenost od Země 1.438 au, od Slunce 2.116 au. Rychlost pohybu po obloze 0.96 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 14.4 mag. Blízká jasná hvězda nese označení HD 118361. Fotografování narušovala a následně zcela znemožnila přecházející nízká oblačnost.

Další informace »