Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kvantové fluktuace

Kvantové fluktuace

Kvantové fluktuace lze chápat jako dočasnou změnu množství energie v určitém místě časoprostoru. Přednáší: RNDr. Jan May, CSc. (FEL ČVUT)

Místo konání akce: Matematický ústav AV, Žitná 25,Praha 1
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 09.03.2020 od 17:00 do 19:00

Ve kvantové teorii pole jsou popsány Heisenbergovým principem neurčitosti a snadno lze odvodit vztah závislosti energie a času: Ta se může projevit výskytem energetických částic (obvykle částice a antičástice) i ve vakuu. Dočasně a na malých rozměrech se pak jedná o porušení zákona zachování energie, o jakési "vypůjčení si obrovské energie z ničeho". Vznikla představa o možném vzniku vesmíru jako kvantové fluktuaci vakua, která by pravděpodobně odstranila singularity v teorii velkého třesku.

 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kvantová fyzika


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »