Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Žeň objevů

Žeň objevů

Přednáška o novinkách v astronomii.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 29.01.2022 od 18:00 do 20:00

Astronomie je neskutečně rychle se rozvíjející věda. Už dávno neplatí, že souhrn objevů a vědeckých pokroků z posledního období lze shrnout na několika stránkách strojopisu. Výpisky, které Jiří Grygar provedl v uplynulém roce obsahují již více než 300 stránek! Zveme vás na žeň těch nejzajímavějších z nich a na setkání s výjimečnou osobností české astronomie.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Jiří Grygar, Žeň objevů


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »