Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v červeném a žlutém

Uznání a copyright: Jan Safar (Brno Observatory)

Minulý týden přinesl na severní oblohu spektakulární polární záře. Tyto polární záře způsobila velká meziplanetární rázová vlna, která explodovala ze Slunce 4.dubna. Když rázová vlna dosáhla 6.dubna Zemi, tak za jasné oblohy mohly být vidět následné polární záře až tak daleko na jihu jako je Severní Karolina. Polární záře vyskytující se vysoko v atmosféře Země byly daleko v pozadí doprovázeny neobvyklým seskupením planet. Snímek nahoře z oné noci zobrazuje neobvyklou podívanou na vícebarevnou auroru zdobící oblohu nad kopulemi brněnské hvězdárny v České republice.

Štítky: Polární záře, Sluneční činnost


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »