Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  O Astronomickém snímku dne

O Astronomickém snímku dne

APOD - Astronomický snímek dne. Logo NASA a logo nezávislé stránky APOD na Facebooku
APOD - Astronomický snímek dne. Logo NASA a logo nezávislé stránky APOD na Facebooku
APOD (NASA) je zkratka pro Astronomy Picture of the Day, tedy Astronomický snímek dne, který je pod správou NASA. Jeho mottem je „Objevujte vesmír!“ Každý den je představen jiný obrázek nebo fotografie našeho fascinujícího vesmíru spolu se stručným vysvětlením napsaným profesionálními astronomy. Těmi jsou dr. Robert Nemiroff a dr. Jerry Bonnell.
 

 

 

 

Obsah

 

Českou verzi denně vytváří od 1. dubna 1999 s laskavým svolením výše uvedených autorů Josef Chlachula (apod4jch@astro.cz) , v prvních letech za občasné pomoci Pavla Kotena. Jazykové připomínky občas po několik let zasílal Ivan Růžička. Od prosince 2003 do dubna 2004 zasílal dosti pravidelně jazykové připomínky Petr Šauman a od roku 2008 do roku 2011 zasílal v průměru až dvě opravy týdně Josef Pavlík. Jakékoliv připomínky k české verzi jsou vítány.

Archív APODu obsahuje největší soubor anotovaných astronomických snímků na internetu. Návrhy na snímky, které by mohly být uvedeny na těchto stránkách, můžete zaslat americkým autorům nebo můžete své snímky také publikovat na podpůrném webu APODu Hvězdná loď Asterisk. Publikací na Asterisku zároveň souhlasíte s publikováním na APODu, pokud si snímek autoři vyberou.

Další podrobnosti najdete na anglické stránce APOD.

 

Články o APODu na astro.cz

 

APODy z Česka (19)

 

APODy ze Slovenska (16)

 

APODy českých autorů (54)

 

APODy slovenských autorů (16)

 

APODy českými kamerami (6)

 

O OPRÁVNĚNÍ K UŽITÍ SNÍMKŮ

Ke všem obrázkům či snímkům (dále jen snímky) na stránce APOD mají práva jejich vlastníci nebo instituce, kde tyto snímky vznikly. Některé snímky jsou chráněny autorským zákonem (copyright) a pro jejich veřejné nebo komerční použití je nutno vlastníky (či instituci) písemně požádat o povolení. Pro snímky chráněné autorským právem je vlastník autorských práv uveden pod snímkem na řádku "Uznání" spolu s odkazem na vlastníka (instituci). Snímky NASA jsou ve veřejné doméně, oficiální pokyny pro jejich použití najdete zde. U snímků jiných vlastníků či institucí se prosím ohledně autorských práv a oprávnění k užití obraťte přímo na ně.

Ani NASA, ani APOD nemůže udělit svolení k použití snímků chráněných autorskými právy. Pro použití těchto snímků prosím napište vlastníkům autorských práv. Stránka o autorských právech Evropské jižní observatoře (ESO), jejíž snímky jsou často zveřejňovány je zde.

Děkujeme za váš zájem,
Josef Chlachula



O autorovi

Josef Chlachula

Josef Chlachula

Pochází ze Starého Města u Uherského Hradiště. Nejprve se v 6 letech po startu Jurije Gagarina začal zajímat o kosmonautiku, později rozšířil zájem o astronomii. Začal brýlovým dalekohledem vlastní konstrukce, později si postavil 15 cm zrcadlový dalekohled. Od roku 1974 začal působit na hvězdárně ve Zlíně. Věnoval se proměnným hvězdám, nebeské mechanice, vedl výpočetní sekci, astronomický kroužek a v roce 1988 poprvé letní astronomický tábor na Držkové u Zlína. Tábory se stále každoročně pořádají, nyní ve Vlčkové. Na zlínské hvězdárně se věnoval popularizační práci, zejména veřejným přednáškám a vydával také její zpravodaj Zorné pole. Je zakládajícím členem Zlínské astronomické společnosti. V roce 1995 jako člen výkonného výboru České astronomické společnosti založil a provozoval web server astro.cz. Denně vytváří českou verzi Astronomického snímku dne.

Štítky: Apod


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »