Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice, Venuše a Slunce

Uznání a copyright: Tomas Maruska (SAAD)

Venuše nebyla 8. června jediným nebeským objektem, který přecházel přes Slunce. Několik dobře postavených fotografů zachytilo také jak přes Slunce současně přechází i Mezinárodmí kosmická stanice. Na snímku nahoře je jedinečný postupný snímek dvojitého přechodu, vzácné události, která byla z úzkého pásu na Zemi vidět méně jak jednu vteřinu. Snímek nahoře je kombinací 12 políček pořízených každých 0.033 sekundy a každá expozice trvala pouze 1/10 000 sekundy. Obrázek byl pořízen z vesničky Stupava na Slovensku. Ze Země se příště bude Venuše jevit jak přechází před Slunce v roce 2012.

Štítky: Venuše, Slunce, Kosmická stanice


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »