Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice, Venuše a Slunce

Uznání a copyright: Tomas Maruska (SAAD)

Venuše nebyla 8. června jediným nebeským objektem, který přecházel přes Slunce. Několik dobře postavených fotografů zachytilo také jak přes Slunce současně přechází i Mezinárodmí kosmická stanice. Na snímku nahoře je jedinečný postupný snímek dvojitého přechodu, vzácné události, která byla z úzkého pásu na Zemi vidět méně jak jednu vteřinu. Snímek nahoře je kombinací 12 políček pořízených každých 0.033 sekundy a každá expozice trvala pouze 1/10 000 sekundy. Obrázek byl pořízen z vesničky Stupava na Slovensku. Ze Země se příště bude Venuše jevit jak přechází před Slunce v roce 2012.

Štítky: Venuše, Slunce, Kosmická stanice


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Další informace »