Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice, Venuše a Slunce

Uznání a copyright: Tomas Maruska (SAAD)

Venuše nebyla 8. června jediným nebeským objektem, který přecházel přes Slunce. Několik dobře postavených fotografů zachytilo také jak přes Slunce současně přechází i Mezinárodmí kosmická stanice. Na snímku nahoře je jedinečný postupný snímek dvojitého přechodu, vzácné události, která byla z úzkého pásu na Zemi vidět méně jak jednu vteřinu. Snímek nahoře je kombinací 12 políček pořízených každých 0.033 sekundy a každá expozice trvala pouze 1/10 000 sekundy. Obrázek byl pořízen z vesničky Stupava na Slovensku. Ze Země se příště bude Venuše jevit jak přechází před Slunce v roce 2012.

Štítky: Venuše, Slunce, Kosmická stanice


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »