Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice, Venuše a Slunce

Uznání a copyright: Tomas Maruska (SAAD)

Venuše nebyla 8. června jediným nebeským objektem, který přecházel přes Slunce. Několik dobře postavených fotografů zachytilo také jak přes Slunce současně přechází i Mezinárodmí kosmická stanice. Na snímku nahoře je jedinečný postupný snímek dvojitého přechodu, vzácné události, která byla z úzkého pásu na Zemi vidět méně jak jednu vteřinu. Snímek nahoře je kombinací 12 políček pořízených každých 0.033 sekundy a každá expozice trvala pouze 1/10 000 sekundy. Obrázek byl pořízen z vesničky Stupava na Slovensku. Ze Země se příště bude Venuše jevit jak přechází před Slunce v roce 2012.

Štítky: Venuše, Slunce, Kosmická stanice


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »