Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Herschelova Andromeda

Uznání: ESA/Herschel/PACS & SPIRE Consortium, O. Krause, HSC, H. Linz

Tento infračervený pohled z Herschelovy kosmické observatoře zkoumá Galaxii v Andromeda, nejbližší velkou spirální galaxii od naší vlastní Mléčné dráhy. Slavný vesmírný ostrov je vzdálen pouze 2,5 miliónu světelných let a astronomové ho znají také jako M31. Andromeda měří přes 200 000 světelných let, takže je co do velikosti dvakrát větší, než Mléčná dráha. Snímek ve falešných barvách ukazuje chladné prachové pásy a mračna, která sice září infračerveně, ale jinak jsou ve viditelných vlnových délkách tmavá a neprůhledná. Červené barvy na okrajích galaxie představují záři prachu zahřátého světlem hvězd na několik desetin stupně nad absolutní nulou. Modré barvy odpovídají teplejšímu prachu zahřívaného hvězdami v mnohem hustším jádru. Prach také stopuje molekulární plyn a zvýrazňuje tak zárodečný rezervoár surového materiálu budoucích hvězd.

Štítky: M31, Prach, Galaxie, Andromeda, Herschel


44. vesmírný týden 2020

44. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 10. do 1. 11. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Zajímavé pohledy na komety stále nabízí druhá polovina noci. V minulém týdnu úspěšně dosedla kabina Sojuzu MS-16 s třemi kosmonauty. SpaceX završila stovku úspěšných startů do vesmíru. NASA potvrdila úspěšný odběr vzorků z asteroidu Bennu, ale odběrná nádoba není zcela uzavřena, možná je přeplněná. Před 100 lety byla objevena první „kentauří“ planetka Hidalgo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

M42

Další informace »