Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhy a paprsky nad kaňonen Bryce

Uznání a copyright: John Rummel

Co se to děje nad kaňonem Bryce? Jediný snímek počátkem tohoto měsíce zachytil dva různé optické jevy. Oba potřebují, aby bylo Slunce za zády fotografa. Ten bližší úkaz je obyčejná duha, která vzniká, když sluneční světlo proudí ze zapadajícího Slunce nad hlavou fotografa a láme se na kapkách deště před kaňonem. Když se podíváte pozorněji, tak dokonce uvidíte druhou duhu nad tou první. Vzácnější a možná výraznější jsou paprsky světla, které vycházejí z obzoru nad kaňonem. Nazývají se antikrepuskulární paprsky a jsou výsledkem paprsků slunečního světla, které proudí dírami v mracích po obloze s sbíhají se v bodě 180 stupňů od Slunce. Geometricky tento antisolární bod musí souhlasit s přesným středem duhy. Kaňon Bryce samotný se nachází v USA ve státě Utah a obsahuje řadu malebných starých sedimentárních kamenných špičatých věží známých jako hoodoo.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Rainbows, Anticrepuscular rays, Bryce Canyon


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »