Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bakterie D rad: kandidáti na astronauty

Uznání: Michael Daly (Uniformed Services University of the Health Sciences), DOE

Tyto baktérie by mohly přežít na jiné planetě. Baktérie Deinococcus radiodurans (D. rad) přežívají v pozemských laboratořích extrémní úrovně radiace, extrémní teploty, dehydrataci i expozice vůči genotoxickým chemikáliím. Mají také úžasnou schopnost opravit svoji vlastní DNA, obvykle do 48 hodin. O tyto baktérie, které jsou známé jako extremofily, jako je třeba D. rad, se zajímá NASA, zčásti proto, že by se mohly přizpůsobit tak, aby mohly pomáhat lidským kosmonautům přežít na jiných světech. Nedávná mapa DNA baktérií D. rad by mohla biologům rozšířit možnosti jak přežít pomocí shopnosti vytvářet léky, čistou vodu a kyslík. Genetické inženýrství je už využívá při čištění úniku toxické rtuti. Vědci objevili baktérie D.rad jako jednu z nejstarších přežívajících forem života náhodou v letech 1950, když je při výzkumu technik uchovávání potravin nedokázali snadno zničit Na snímku nahoře v misce tiše roste Deinococcus radiodurans.

Štítky: Bacteria, D. rad, Astronauts


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »