Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a globule v mlhovině Běžící kuře

Uznání a copyright: Martin Pugh

Z vajec tohoto obrovského kuřete mohou vzniknout hvězdy. Emisní mlhovina, která je vidět vybarvená vědecky přiřazenými barvami, je sice katalogizována jako IC 2944, ale je také kvůli svému vnějšímu tvaru známa jako mlhovina Běžící kuře. Nahoře obrázku jsou malá, tmavá molekulární mračna, která jsou bohatá na neprůhledný kosmický prach. Podle svého objevitele se nazývají Thackeraovy globule a jejich "vejce" jsou potenciálními místy gravitačních kondenzací nových hvězd, ovšem kdoví, zda nezaniknou, jelikož je rychle eroduje intenzivní radiace blízkých mladých hvězd. Tyto hmotné a energetické hvězdy tvoří spolu s spolu s různorodými oblastmi zářícího plynu a prachu otevřenou hvězdokupu Collinder 249. Tento pěkný kout oblohy měří v odhadované vzdálenosti 6000 světelných let asi 60 světelných let.

Štítky: Globules, IC 2944, Star-formation


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše

Pentax K-70 Sigma 170-500 1/6 s

Další informace »