Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce v opatství Whitby

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos (GreekSky)

Na této trochu ponuré scéně zapadá za oblouky opatství Whitby říjnový, nad obzorem zářící lovecký úplněk. Světlo Měsíce ozařuje pozemky i stěny ruin benediktinského opatství na útesu, ze kterého je z anglického yorkshirského pobřeží vidět Severní moře. Čtenáři románu Brama Stokera Drakula z roku 1897 znají opatství a město Whitby jako místo, kde u anglických břehů přistál vrak lodi transylvánského hraběte. Tam se nejslavnější vampýr přeměnil na obrovitého psa, vyskočil na břeh a vyběhl na útes ke zničenému opatství. Toto 360 stupňové panoráma v pohledu rybím okem vzniklo digitálním spojením 23 fotografií.

Štítky: Moonset, Opatství Whitby, Dracula


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »