Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jiskření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce se stalo docela rušným místem. Před pouhými dvěma týdny bylo Slunce zachyceno s četnými bouřlivými oblastmi včetně oblastí aktivních slunečních skvrn AR 2036 nahoře a AR 2036 ve středu. Slunce se z neobvykle tichého slunečního minima, které trvalo několik let, vynořilo teprve před čtyřmi lety. Snímek nahoře byl pořízen v jedné jediné barvě světla zvaného H-alfa, invertováno a falešně zbarveno. Většinu povrchu Slunce pokrývá koberec spikulí. Postupné zjasnění směrem k okrajům Slunce je způsobeno rostoucí absorpcí poměrně chladného slunečního plynu a nazývá se ztemnění okraje. Těsně nad okrajem Slunce je několik filamentárních protuberancí, které se na povrchu Slunce jeví jako světlé čáry. Možná, že ze všeho vizuálně nejzajímavější jsou magneticky provázané aktivní oblasti, které obsahují poměrně chladné sluneční skvrny, které jsou vidět jako bílé tečky. Nyní při slunečním maximu, v nejaktivnější fázi 11-ti letého magnetického cyklu, zkroucené smyčky sluneční magnetického pole vytvářejí četné sluneční "jiskry", ke kterým patří i eruptivní sluneční protuberance, koronální výtrysky hmoty a vzplanutí, která emitují mračna částic, které mohou dopadnout na Zemi a vyvolat polární záře. Jedno takové vzplanutí před dvěma léty uvolnilo takovou spoustu nabitých částic do Sluneční soustavy, že po zásahu planety Země došlo k přerušení provozu družic a přenosových soustav elektřiny.

Zprávy: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma

Štítky: Slunce, Sluneční maximum, Prominences


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »