Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární korona nad hradem Cochem

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Toto netopýří zjevení na mračna, která plynou nad městem Gotham, nesvítí. Místo toho jde o pásy mračen v siluetě proti barevné lunární koroně, která byla vidět 18. května večer nad městem Cochem v Německu z nábřeží řeky Mossele. Lunární korona vzniká, když se jasné měsíční světlo rozkládá na vodních kapičkách řídkých mraků před měsíčním kotoučem. Pod ní je vidět historický hrad Cochem, který se datuje do 11. století a nikoliv Wayne Manor. Bez rozdílu v jaké poloze se na Zemi nacházíte, má tento víkend smysl se dívat na večerní oblohu, jelikož bude vycházet úplněk a na západě se potkávají tři planety.

Štítky: Castle, Lunar corona, Batman


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »