Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozbalený Jupiter

Uznání a copyright: Frédéric Burgeot

Pět ručních kreseb Jupiteru bylo použito k vytvoření této krásné podrobné ploché mapy turbulentních vrcholků mračen této obří planety. Originální kresby mají průměr asi 12,5 cm (5 palců) a byly pořízeny barevnými tužkami u okuláru 16-ti palcového (40 cm) dalekohledu. Kreslená planisférická mapa má rozměry 16x8 palců (40x20 cm). Astronomický kreslíř Fred Burgeot pozoroval v různých dnech listopadu a prosince 2011 a využil rotaci Jupiteru, aby pokryl celý obvod planety. Digitální animátor Pascal Chauvet zase převedl Burgeotovy kresby do mistrovského videa (vimeo), které syntetizuje pohled dalekohledem s rotací planety se sklonem a fází odpovídající dnům pozorování. Na videu se na svých drahách pohybují Galileovy měsíce, počínaje Ganymedem a Io, které vrhají stíny jak letí před Jupiterem, následované Europou a Callisto prolétajícím za pásovitým diskem planety.

Štítky: Jupiter, Drawing, Sketch, Planisphere


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »