Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Opportunity míří na Greeley Haven na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Kde byste měli na Marsu strávit zimu? Jak se minulý listopad na jižní polokouli Marsu blížila zima, tak vozítko Opportunity mělo právě tento problém, potřebovalo místo, kam odjet. Snížené množství slunečního světla dopadajícího na sluneční panely Opportunity spolu s potřebou zvýšené energie potřebné pro zahřívání přístrojů by mohlo vyčerpat baterie. Proto bylo vozítko Opportunity vysláno vyšplhat do 15 stupňového svahu Greeley's Haven, který je vidět jako kamenitý svah vpředu. Náklon zvýší příjem energie slunečních panelů Opportunity vzhledem k jejich větší expozici slunečnímu světlu, a mezitím vozítku poskytuje i zajímavou krajinu ke zkoumání. V dálce za Greeley Haven je vidět rozsáhlý kráter Endeavour, stará impaktní pánev, kterou bude Opportunity zase zkoumat, jakmile za pár měsíců skončí marťanská zima, pokud přežije.

Štítky: Mars, Opportunity, Greeley Haven


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »