Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad Paranal

Uznání a copyright: Stephane Guisard

Součástí tohoto pohledu na západ za observatoří Paranal jsou velmi jasné planety a velmi velké dalekohledy. Čtyři mohutné, 8,2 metrové jednotky dalekohledů se nacházejí na vrcholu hory Cerro Paranal, vysoké 2600 metrů, v suché poušti Atacama v severní Chile. Jednotlivé jednotky dalekohledů se nazývají Antu, Kueyen, Melipal a Yepun a lze používat jednak odděleně a jednak v kombinaci. Dohromady se jim přiléhavě říká Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře. Velmi jasné planety na pozdní červnové západní večerní obloze jsou Venuše (poblíž středu), spolu s Merkurem (pod ní) a Saturnem (vlevo).

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, VLT, Planetary conjunction, Paranal observatory


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »