Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AFGL 2591: Masivní hvězda se předvádí

Uznání: C. Aspin et al., NIRI, Gemini Obs., NSF

Mladá hvězda AFGL 2591 předvádí divadlo. Tato hmotná hvězda odvrhuje vnější vrstvy prachem protkaného plynu, jak gravitace přitahuje vnitřní materiál k povrchu. Odhaduje se že, AFGL 2591 má asi milión let, takže je mnohem mladší než naše Slunce staré asi 5 miliard let a v posledních 10000 letech vytvořila mlhovinu s průměrem asi 500 krát větším, než je průměr naší Sluneční soustavy. Snímek v infračerveném světle nahoře je jedním z prvních z nového přístroje NIRI připojeného na jednom z největších pozemských optických dalekohledů na světě: Gemini North. Ostré detaily, které lze rozpoznat jsou na snímcích ve viditelném světle zastíněny neprůhledným prachem. Podrobnější prohlídka snímku odhalí přinejmenším čtyři rozpínající se prstence, což naznačuje na episodickou podstatu tajemné aktivity. AFGL 2591 se nachází asi 3000 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus).

Štítky: Star-formation, Prach, AFGL 2591


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »