Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční povrchu ve 3D

Credit: G. Scharmer (ISP, RSAS) et al., Lockheed-Martin Solar & Astrophysics Lab.

Jak hladké je Slunce? Nový švédský 1m sluneční dalekohled, umístněný teprve loni na Kanárských ostrovech, umožňuje na slunečním povrchu zobrazit objekty menší než 100 km v průměru. Je-li namířen směrem k okraji Slunce, začnou se povrchové útvary blokovat navzájem, čímž se odhalí skutečná troj-rozměrná informace. Blízké prozkoumání snímku odhalí hodně vertikálních informací, zahrnujících okázalé světelné mosty rostoucí do výšky téměř 500 km nad povrch slunečních skvrn v blízkosti horní části obrázku. Na snímku zobrazeném ve falešných barvách jsou také viditelné stovky bublajících granulí, každá z nich má kolem 1000 km v průměru, a malé jasné oblasti známé jako fakule.

Štítky: Slunce, Povrch, 3D


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »