Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan za prstenci

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Když budete na oběžné dráze Saturnu, tak se nezapomeňte dívat na dech beroucí superpozice měsíců a prstenců. Jeden takový pohled se nedávno naskytnul kosmické sondě Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Sonda Cassini v dubnu 2006 zachytila Saturnovy prstence A a F, jak se prostírají před mračny zahaleného Titanu. Zrovna nad Titanem a poblíž prstenců byl vidět měsíc Epimetheus, který obíhá těsně vně prstence F. Ten tmavý prostor v prstenci A se nazývá Enckovo dělení, ačkoliv je tam i několik tenkých prstencových oblouků a dokonce tam obíhá i malý měsíc Pan. Cassini a zvědaví pozemšťané očekávají toto léto nadcházející Saturnovu rovnodennost, kdy bude rovina prstenců mířit přímo ke Slunci. Očekává se, že se stanou viditelnými tajemné paprsky a výmluvné stíny, které by mohly vrhnout světlo na podstatu částic Saturnových prstenců.

Štítky: Prstence, Titan, Encke gap


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Využil jsem další jasnou toskánskou noc a kochal se kometou 46P Wirtanen, která se pomalu přibližuje k Plejádám. Složenina 20 snímků z Fuji X-Pro2 + Fujinon XF 23/f1.4. Každý jednotlivý snímek clona 2.2, expozice 30 sekund, ISO 6400. Montáž iOptron SkyTracker. Složeno v programu StarryLandscapeStacker, doladělo v Affinity Photo.

Další informace »