Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stardust plachtí

Uznání a copyright: Gordon Garradd

Kosmické sondy často při dlouhých meziplanetárních cestách používají samy sebe v gravitačním praku, aby je urychlil na jejich dlouhou cestu. Sonda Stardust vypuštěná v únoru 1999 ke kometě není vyjímkou. Stardust se 15.ledna 2001 přiblížil k planetě Zemi, na pouhých 6000 kilometrů od jejího povrchu při manévru gravitační assistence, aby nabral rychlost a zmenil dráhu vedoucí k setkání s kometou Wild 2, již by měl dosáhnout v roce 2004. Tuto exposici Stardustu plachtícího oblohou nad Loomberah v Austrálii pořídil těsně před největším přiblížením k Zemi astronom Gordon Garradd. Blízká a rychle se pohybující sonda se jeví jako čára na pozadí slabých hvězd v souhvězdí Velryby (Cetus). O asi 15 hodin později prolétl Stardust 98000 kilometrů od Měsíce. Po odběru prachu z ohonu komety Wild 2 bude cesta Stardustu pokračovat, až se vrátí se vzorky na Zemi v roce 2006.

Štítky: Kosmická loď, Stardust, Kometa


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »