Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dráhy hurikánů na Zemi

Uznání a copyright: John Nelson, IDV Solutions

Měli byste se bát hurikánů? Pomůže vám, když se podíváte, kde byly hurikány v minulosti. Mapa Země nahoře ukazuje dráhu každého hurikánu zaznamenaného od roku 1851. Při pohledu do minulosti je vidět vzrůstající neúplnost záznamů. Mapa nahoře graficky znázorňuje, že hurikány, někdy se nazývají cyklony nebo tajfuny podle toho, kde vznikají, obvykle nastávají nad vodou, což má smysl, jelikož odpařování teplé vody jim dodává energii. Mapa nahoře ukazuje, že hurikány nikdy nepřekračují rovník, a ani se k němu moc nepřibližují, jelikož Coriolisův jev se zde blíží nule a hurikány pro svou cirkulaci potřebují Coriolisovu sílu. Coriolisova síla také způsobuje, že se obloukovitá dráha hurikánů odvrací od rovníku. Ačkoliv neúplnost dlouhodobé trendy zamlžuje a převážný výskyt hurikánů zůstává předmětem výzkumu, tak se hromadí důkazy, že hurikány jsou v průměru v posledních 20 letech v Severním atlantickém oceánu běžnější a silnější.

Štítky: Země, Hurricanes, Climate


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Další informace »