Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sgr A*: Rychlé hvězdy u středu Galaxie

Uznání: A. Eckart (U. Koeln) & R. Genzel (MPE-Garching), SHARP I, NTT, La Silla Obs., ESO

Proč se ty hvězdy pohybují tak rychle? Nahoře je vidět animace snímků v infračerveném světle, která podrobně ukazuje, jak se hvězdy v centrálním světelném roku v naší Galaxii během minulých osmi let pohybovaly. Žlutá značka ve středu obrázku představuje polohu pekuliárního rádiového zdroje Sgr A*. Jestliže jsou tyto rychle se pohybující hvězdy k galaktickému středu vázány gravitací, tak centrální objekt vytvářející tuto gravitaci musí být kompaktní i hmotný. Analýza pohybů hvězd ukazuje, že je do oblasti jedné pětiny světelného roku nějak vměstnána hmota více jak miliónu našich Sluncí. Astronomové tato pozorování interpretují jako silný důkaz toho, že je ve středu naší Galaxie velmi hmotná černá díra.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Sgr a*, Animated gif


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »