Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zachycen

Uznání a copyright: SpaceX

Co kdyby se raketa mohla vrátit na startovací věž a být zachycena? Právě to se poprvé stalo před 10 dny poté, co raketa SpaceX Starship odstartovala ze své rampy v Boca Chica, Texas, USA. Starship se pak podle plánu rozdělila, přičemž její horní stupeň přistál v Tichém oceánu. Velký rozdíl byl v tom, že spodní první stupeň, Super Heavy 12, byl zachycen svou startovací věží o 7 minut později. Zachycení rakety pro opětovné použití je nový a inovativní způsob, jak přispět ke snížení nákladů na let rakety tím, že se rakety dají snáze opakovaně použít. Rakety Starship může NASA v budoucnu používat k vysílání kosmických lodí na oběžnou dráhu Země, na Měsíc, a dokonce i na jiné planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceX.com: Starship
  2. Wikipedia: Boca_Chica_(Texas)
  3. Wikipedia: Texas
  4. Wikipedia: United_States
  5. Chert-Poberi.ru: Foto: Kočky v plotě :-)
  6. Wikipedia: Pacific_Ocean
  7. Fandom.com: Booster 12 (B12)
  8. X.com: @SpaceX: Mechazilla has caught the Super Heavy booster!
  9. Reuters.com: SpaceX catches giant Starship booster in fifth flight test
  10. Wikipedia: SpaceX_Starship
  11. NASA: National Aeronautics and Space Administration
  12. NASA: What Is an Orbit?
  13. APOD: 2019-07-17 Apollo 11: Sestup a přistání na Měsíc
  14. NASA: Mars

Štítky: SpaceX, Přistání prvního stupně, Starship


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 Lemmon

Canon EOS 7D + NT Sky-Watcher 200/1000

Další informace »