Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor, kometa a Mořský racek (mlhovina)

Uznání a copyright: Takao Sambommatsu

Na tomto jediném snímku byl zachycen meteor, kometa a fotogenická mlhovina. Nejblíž a nejprchavější je prolétající meteor vpravo nahoře, byl vidět méně než sekundu. Meteor, který se v zemské atmosféře rozpadl, byl nejspíš malým kousíčkem trosek z jádra komety 21P/Giacobini-Zinner, která je shodou okolností zachycena na stejném snímku. Kometa 21P je zobrazená ze Země přes vnitřní Sluneční soustavu a vyniká svým dlouhým prachovým ohonem, který se horizontálně rozšiřuje přes střed snímku. Tato kometa byla vidět triedrem několik minulých měsíců, ale jak se nyní vrací zpátky k oběžné dráze Jupiteru, tak slábne. Při vzdálenosti 3500 světelných let je nejvzdálenější IC 2177, mlhovina Mořský racek, která je vidět vlevo. Poměrně rozsáhlá mlhovina Mořský racek má rozpětí křídel zhruba 250 světelných let a nejspíš zůstane viditelná stovky tisíců let. Kombinace dlouhých expozic pořízených před dvěma týdny z města Iwaki-City v Japonsku umožnila na snímku zachytit i ty nejjemnější podrobnosti. Také vy můžete spatřit takový meteor a možná dříve, než si myslíte: dnes v noci vrcholí meteorický roj Orionid.

Štítky: Kometa 21P, Meteor, Mlhovina Mořský racek


42. vesmírný týden 2018

42. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 10. do 21. 10. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se blíží úhlově Slunci, ale je viditelná ve dne, nedaleko možná i s Merkurem. Jupiter mizí v záři Slunce, Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Uran a Neptun jsou vidět téměř celou noc. Na obloze je i několik zajímavých komet. Startuje ambiciózní evropsko-japonská mise BepiColombo k planetě Merkur. Nečekaná nehoda potkala kosmickou loď Sojuz MS-10. Start byl přerušen a posádka je v pořádku. Před 15 roky letěl na palubě Šenčou 5 první Číňan Yang Liwei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M31

Notoricky známá galaxie v Andromédě přes menší dalekohled SW 80/600ED a modifikovanou starou zrcadlovkou Canon 1100D.

Další informace »