Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch Mirachu

Uznání a copyright: John Chumack

Co se duchů týká, Duch Mirachu není až tak děsivý. Duch hvězdy Mirach je jen slabá, rozmazaná galaxie, kterou astronomové dobře znají a která je náhodou vedle této jasné hvězdy vidět. Pole hvězd je vycentrováno na hvězdu Michach, též zvanou Beta Andromedae. Mirach je asi 200 světelných roků vzdálený rudý obr, sice chladnější než naše Slunce, ale zato mnohem větší a tudíž podstatně jasnější, než naše mateřská hvězda. Ve většině pohledů dalekohledem odlesky a difrakční paprsky mají tendenci zakrývat okolí Mirachu, takže se slabá a rozmazaná galaxie může zdát jako nějaký přízračný vnitřní odraz téměř vše ohromujícího světla hvězdy. Přesto všechno je na ostrém snímku vpravo nahoře nad hvězdou Mirach Duch Mirachu, katalogizovaný jako galaxie NGC 404 ve vzdálenosti odhadované na asi 10 milionů světelných roků.
Poznámka překladatele: Galaxie Duch Mirachu je ve zdánlivé vzdálenosti 7' od hvězdy Mirach, tedy asi desetinásobek zdánlivé velikosti Jupiteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikisource.org: Twilight Hours (1868)/The Old Astronomer
  2. NASA: New NASA Posters Feature Cosmic Frights for Halloween
  3. Illinois.edu: MIRACH (Beta Andromedae)
  4. APOD: 2015-09-26 M31 versus M33
  5. Wikipedia: Red_giant
  6. Wikipedia: Diffraction_spike
  7. Galacticimages.com: Mirach – Beta Andromedae & NGC 404 Mirach’s Ghost
  8. arXiv.org: NGC 404, A Rejuvenated Lenticular Galaxy on a Merger-Induced, Blueward Excursion into the Green Valley

Štítky: Beta andromedae, Mirach, Ngc404, Galaxie


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »