Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnem zezadu ozářený Enceladus

Uznání: NASA; ESA, JPL, Cassini Imaging Team, SSI; Color Composite: Gordan Ugarkovic

Tento měsíc září světlem své planety. Konkrétně velká část Enceladu na snímku je osvětlena především slunečním světlem, které se nejprve odráží od planety Saturn. Výsledkem je, že se normálně sněhobílý měsíc jeví ve zlaté barvě vrcholků mračen Saturnu. Jelikož většina svitu přichází z levé strany snímku, tak labyrint hřebenů vrhá vpravo od středu pozoruhodné stíny a těsně po nimi je vidět kilometr hluboký kaňon Labtayt Sulci. Jedinou Sluncem přímo osvětlenou částí Enceladu je jasný tenký srpek zcela vpravo. Tento snímek pořídila v roce 2011 kosmická sonda Cassini při těsném průletu kolem tohoto tajuplného měsíce. Při prohlídce levé dolní části digitálně doostřeného snímku jsou vidět vlečky ledových krystalů, o nichž se předpokládá, že pocházejí z podpovrchového moře.

Seznam odkazů v popisu

 1. Flickr.com: Gordan Ugarković: Enceladus
 2. NASA: Saturn
 3. APOD: 2005-03-17 Enceladus zblízka
 4. APOD: 2017-08-29 Saturn v modré a zlaté
 5. Wikipedia: Labyrinth
 6. APOD: 2008-12-22 Labtayt Sulci na Saturnovu Enceladu
 7. NASA: Enceladus
 8. Flickr.com: Gordan Ugarković: Enceladus
 9. NASA: Spacecraft Cassini
 10. InterMountainPet.com: Foto: Tři psi :-)
 11. APOD: 2017-04-16 Životodárné výtrysky nad Enceladem
 12. AstroBiology.com: New Evidence For Habitability In Enceladus’ Ocean

Štítky: Enceladus, Saturn, Cassini


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »