Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvar Jižní krabí mlhoviny

Uznání: NASA, ESA, STScI

Symetrický vzhled Jižní krabí mlhoviny s četnými nohami je jistě osobitý. Jeho zářící vnořené tvary ve tvaru přesýpacích hodin vzdálené asi 7000 světelných let v jižním souhvězdí Centaurus vznikly za pomoci pozoruhodné symbiotické dvojhvězdy v jejím středu. Stelární duo v této mlhovině se skládá z horkého bílého trpaslíka a chladného pulzujícího rudého obra, který odhazuje vnější vrstvy, a ty pak dopadají na menší, ale žhavější doprovodnou složku. Vzplanutí bílého trpaslíka, který je ponořen do disku materiálu, vyvolávají výtok plynu nad i pod diskem, což způsobuje bipolární tvary přesýpacích hodin. Jasný centrální útvar měří asi půl světelného roku. Tento nový snímek z Hubblova kosmického dalekohledu je na oslavu 29. výročí Hubblova startu 24. února 1990 na palubě raketoplánu Discovery.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Shape of the Southern Crab Nebula
  2. APOD: 2006-07-22 Mira: Podivuhodná hvězda
  3. arXiv.org: A morpho-kinematic and spectroscopic study of the bipolar nebulae: M 2-9, Mz 3, and Hen 2-104
  4. HubbleSite.org: Hubble Celebrates 29th Anniversary with a Colorful Look at the Southern Crab Nebula
  5. APOD: 2012-04-19 Discovery odlétá

Štítky: Symbiotická mlhovina, Symbiotická hvězda, Hen 2-104


17. vesmírný týden 2019

17. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 22. 4. do 28. 4. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je vidět Mars, ráno Jupiter a Saturn. Přechod Ganymeda a jeho stínu nastává v úterý 23. dubna nad ránem. Skvrny na Slunci opět mizí. Na ISS dorazila zásobovací loď Cygnus. Další společnost testuje motorické přistání se znovupoužitelnou raketou. Test Crew Dragonu skončil havárií. Před 50 lety spadly meteority v Irsku i do obchodního centra a před 245 lety se narodil Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M 45

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2019 obdržel snímek „M 45“, jehož autorem je Pavel Uhrin   Subaru … nu nejsme sice nyní v automobilovém průmyslu, ale japonské Subaru opravdu představuje šest hvězdiček, které se dostaly do loga známé automobilky. Ovšem i japonský

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdy v Čerčanech

Čerčany a časosběr foto 60 minut.

Další informace »