Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a hvězdy z Plejád

Uznání a copyright: Fred Espenak (Bifrost Astronomical Observatory)

Poté, co se na obloze Venuše zatoulala tak daleko od Slunce, jak je to jen skoro možné, tak tato brilantní Večernice proťala svou dráhu s hvězdami z hvězdokupy Plejády. Právě probíhající konjunkci můžete vidět po západu Slunce na západě spolu s pozorovateli na celém světě. Snímek tohoto nebeského uskupení byl pořízen 2. dubna z města Portal v Arizoně v USA. Je patrné, že pouhým okem viditelné hvězdy Plejád jsou mnohem slabší, než Venuše. Zaprášené okolí kupy, ani z hloubkových teleskopických snímků dobře známé modré reflexní mlhoviny nejsou vidět, zato samotná jasná Venuše jednotlivou expozici svým světlem téměř zaplavuje. Venuše i hvězdy mají hvězdicovitý vzhled způsobovaný difrakcí vícečetnými lamelami v apertuře teleobjektivu. Minulá podobná konjunkce Venuše a Plejád nastala téměř před 8 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA at home
  2. APOD: 2020-04-02 Venuše a Plejády v dubnu
  3. EarthSky.org: Photos: Venus and the Pleiades meet
  4. APOD: 2019-11-07 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione
  5. Wikipedia: Diffraction_spike
  6. APOD: 2012-04-07 Conjunction Haiku

Štítky: Venuše, Plejády, M45, Konjunkce, Zase


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »