Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova v NGC 2525

Uznání: NASA, ESA, A. Riess (STScI/JHU) and the SH0ES team
Acknowledgment: M. Zamani (ESA/Hubble)

Velká a krásná spirální galaxie s příčkou NGC 2525 se nachází 70 miliónů světelných let daleko od Mléčné dráhy. Svítí na pozemské noční obloze v hranicích jižního souhvězdí Lodní zádě (Puppis). Měří asi 60 000 světelných let a na nádherném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu se vinou její prašná spirální ramena posázená hmotnými modrými hvězdami a růžovými hvězdotvornými oblastmi. V lednu 2018 byla v NGC 2525 zaznamenána supernova SN 2018gv, je to ta nejjasnější hvězda na snímku vlevo dole. Jadernou detonaci bílého trpaslíka vyvolal akreční materiál, který na něho dopadal z doprovodné složky a na následné časosběrné, rok dlouhé sérii Hubblových pozorování je vidět, jak supernova pomalu mizí z dohledu. Jasnost supernov typu Ia se považuje za kosmickou standardní svíčku, která se používá pro měření vzdáleností galaxií a určování rychlosti rozpínání Vesmíru.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: COMPASS IMAGE FOR NGC 2525
  2. HubbleSite.org: HUBBLE WATCHES EXPLODING STAR FADE INTO OBLIVION
  3. Wikipedia: Type_Ia_supernova
  4. NASA: Mystery of the Universe’s Expansion Rate Widens With New Hubble Data

Štítky: Ngc2525, Supernova, Spirální galaxie, Kosmologie


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 Krabí mlhovina

Newton 150/750 + ZWO Camera ASI 178

Další informace »