Máte pocit, že něco významného o dění na nebi, vesmíru či kosmonautice nesmí uniknout všem čtenářům serveru Astro.cz? Nebo víte o nejaké novince týkající se dění v ČAS či vaší pobočce nebo sekci? Tak neváhejte a napište sami novinku!
V přímém přenosu na NASA TV jsme mohli dnes po poledni sledovat příjem dat z roveru Perseverance, který zprostředkoval telemetrii z vrtulníčku Ingenuity, vzápětí i první snímek z jeho palubní kamery a nakonec dorazilo i "video" prvního letu na jiné planetě. Gratulace do NASA. Odkaz na záznam s titulky v češtině.
Obě vozítka na Marsu nás zásobují zajímavými snímky. perseverance aktuálně k poslednímu dni měsíce března zaslal snímek vrtulníčku Ingenuity v poloze, v jaké bude později uvolněn a vyszaen na povrch. Všechny nožičky jsou správně vyklopeny a vypadá to dobře. Mezitím na jiné části Marsu Curiosity sleduje nádherná oblaka. Máme tu další animaci.
Zajímavé informace nabízí web Z říše hvězd na historická témata spravovaný Petrem Bartošem a Štěpánem Kovářem. podívat se můžete na záznamy zajímavých přednášek a nejnověji také na pražskou Grébovku v pořadu Z metropole.
NASA uveřejnila video z kamer během přistání vozítka. Záběry na otevření padáku, sestup k povrchu i spuštění z létajícího jeřábu jsou doplněny o původní komentář z řídícího střediska. Svatý grál zážitku z přistání na Marsu je tu. Video na Youtube.
ačkoliv vás stále nemůžeme pozvat na premiéru filmu Helios do kina, můžete si udělat příjemný večer s televizní verzí tohoto filmu a to v úterý 23.2.2021 ve 20:55 hod. a v repríze ve středu 24.2.2021 v 17:50 hod.na programu ČT2.
Ve věku 84 let zemřel filozof, pedagog, signatář Charty 77, někdejší poslanec a ministr školství Jan Sokol. Uvedla to Knihovna Václava Havla. Na snímku z oslavy 100. výročí založení České astronomické společnosti v roce 2017 na Univerzitě Karlově v Praze s Martinem Myšičkou, který zde představoval dlouholetého předsedu ČAS a jeho dědečka prof. Františka Nušla. Foto David Malík.
Dle informací Michala Václavíka z České kosmické kanceláře se také čínská sonda úspěšně dostala na oběžnou dráhu Marsu. Čína je šestá v pořadí, které se to povedlo.
Sonda Spojených arabských emirátů Al Amal (Naděje) dnes vstoupila na protáhlou oběžnou dráhu kolem Marsu. V dalších týdnech dojde k většímu zakulacení elipsy a výzkumu klimatu a atmosféry Marsu.
V neděli večer se vyskytlo pěkné halo kolem Měsíce. Informovala o něm i čtenářka Kateřina Mikulová z Nového Jičína. Fotografie se objevila i na Astrofóru. Kruh kolem Slunce či Měsíce vzniká jako nejčastější halový jev na ledových krystalcích, v tomto případě tvořících vysokou závojovitou oblačnost.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 4. do 25. 4. 2021. Měsíc na večerní obloze bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Mars je večer nad západním obzorem. Do středy jsou nad ránem jsou dobré podmínky pro pozorování komety C/2020 R4 (ATLAS). Ráno nad jihovýchodem jsou nízko nad obzorem Saturn a Jupiter. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-17. K ISS má odstartovat čtyřčlenná posádka v lodi Crew Dragon. Vrtulníček Ingenuity úspěšně otestoval nový palubní software a na pondělí je v plánu pokus o vzlet. OSIRIS-REx naposledy vyfotila místo odběru vzorků z planetky Bennu. Před 50 lety vynesla raketa Proton-K první orbitální stanici Saljut.