Kometa 96P/Machholz u Slunce
Do blízkosti Slunce se dostává kometa 96P/Machholz. Nyní je k vidění i v korónografu sondy SOHO. Více.
Do blízkosti Slunce se dostává kometa 96P/Machholz. Nyní je k vidění i v korónografu sondy SOHO. Více.
V týdenním přehledu jsme uváděli, že přípravy rampy SLC-40 vrcholí, ale nebude se z ní startovat již při misi KoreaSat 5A (raketa Falcon 9), nýbrž až při misi CRS-13 s lodí Dragon k ISS.
V zorném poli koronografu SOHO se objevila periodická kometa 96P/Machholz, která v těchto dnech protétá poblíž perihélia své dráhy, kterým projde 27. října. Na snímcích ze sondy SOHO bude kometa viditelná do 30. října.
V naší fotogalerii už nyní naleznete několik snímků z 27. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě (20. a 21. 10. 2017), kterého se Česká astronomická společnost účastnila již po šestnácté. Nyní připravujeme videozáznamy z některých dalších veletržních akcí (např. z předávání ceny Littera astronomica 2017).
HLEDÁNÍ NOVÉ FYZIKY TEORIE STRUN, ČERNÉ DÍRY, MODERNÍ KOSMOLOGIE A VELKÉ SJEDNOCENÍ Existuje mnoho fundamentálních otázek ohledně našeho vesmíru, na které není současná fyzika schopna odpovědět. Obraz světa, který jsme do dnešní doby byli schopni složit, vykazuje mnohé nedostatky a podivnosti, které jednoho dne budeme – doufejme – schopni vysvětlit. Leží před námi ale spousta těžkých otázek, na jejichž vyřešení bude věda muset vynaložit nemalé úsilí – to vše navíc za předpokladu, že nám to přírodní zákony vůbec dovolí. Na druhou stranu jsme si alespoň vědomi toho, že naše poznání světa není úplné a současně již také tušíme, že právě nyní stojíme na samotném prahu zásadních vesmírných objevů...
Máte poslední šanci se přihlásit na výjimečný astronomický seminář Okna vesmíru dokořán, který pořádá v sobotu 21. 10. 2017 v Plzni Západočeská pobočka ČAS ve spolupráci s 25. ZŠ v Plzni a Fakultou pedagogickou ZČU u příležitosti 100. výročí založení České astronomické společnosti. V případě zájmu se prosím přihlaste na webových stránkách kof.zcu.cz/ak/okna/.
Letošní NOC VĚDCŮ 2017 proběhla mimo pozorování noční oblohy úspěšně. Děkujeme veřejnosti za návštěvu!
Radarová pozorování 70m radioteleskopem v Goldstone i 305 m pevným radioteleskopem v Acecibu ukázala, že planetka Florence o velikosti asi 4,5 km má dva měsíce. Jejich velikost se může pohybovat kolem 100 až 300 m.
Více Center for Near Earth Object Studies.
Dnes, 1. září, nás bezpečně míjí opravdu velká potenciálně nebezpečná planetka. Mapky a první radarové snímky uvádí server www.planetky.cz.
Reprízu živého vysílání zatmění v USA mužete sledovat tuto neděli 27. 8. od 15:50 na TV Noe. Pořad můžete také sledovat v archivu TV Noe. Blíže zde.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.
Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují