Písně kosmické z pohledu vědy
Ukázky z Písní kosmických v rozhlasovém pořadu Meteor ve čtyřdílném cyklu recituje Miloň Čepelka a z pohledu dnešní astronomie komentuje astrofyzik Jiří Grygar.
Ukázky z Písní kosmických v rozhlasovém pořadu Meteor ve čtyřdílném cyklu recituje Miloň Čepelka a z pohledu dnešní astronomie komentuje astrofyzik Jiří Grygar.
Poslouchejte po 22. minutě v ČRo SEVER: Planetárium - o knize Tajemná zatmění, zážitcích během pozorování slunečních zatmění, kdy se můžeme těšit na úkazy na našem území ale i práci prof. Druckmüllera. Audio: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/4020612
Dnes 28. listopadu 2018 byla oficiálně založena (po téměř 20 letech obnovena) Brněnská pobočka ČAS. Prozatímní výbor pobočky byl ustaven ve složení předseda: Jiří Prudký, místopředseda: Jarmila Zobačová, hospodář: Karel Drda, první člen: Jiří Dušek. První setkání členů pobočky je plánováno na polovinu ledna 2019. Zájemci o členství se mohou hlásit - přihláška.
Právě vyšla nová kniha, která v naší literatuře velmi chyběla. Je to monografie Doc. Ing. Vladimíra Daňka, Csc . z Leteckého ústavu FSI VUT v Brně, která se zabývá velmi komplexně problematikou kosmických letů. Knihu lze doporučit všem vážným zájemcům o kosmonautiku. Více.
Kosmická sonda Kepler přestala fungovat. Došlo ji palivo, které umožňovalo udržovat orientaci sondy v prostoru. Byla to úžasná mise, která pomohla odhalit tisíce nových světů a data z Keplera budou astronomům sloužit ještě dlouho.
Na XXIII. Mezinárodní astronomické olympiádě, která se konala od 6. do 14. října v Colombu na Srí Lance, získali naši soutěžící jednu stříbrnou medaili (Marco Souza de Joode) a tři bronzové medaile (David Kománek, David Bálek a Josef Knápek). Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci!
Dnes 7. října 2018 byla v Planetáriu Ostrava založena Ostravská pobočka České astronomické společnosti. Brzy nabídne programovou nabídku všem zájemcům o astronomii z Ostravy a okolí. Prvním činem dnes bylo rozkrájení "zakládacího dortu" čestným předsedou ČAS dr. Jiřím Grygarem. Výbor pobočky: Tomáš Kubica (předseda), Daniel Kunz (místopředseda), Božena Solarová (hospodářka). Zájemci mohou vyplnit přihlášku.
V neděli ráno 12. 8. 2018 v 9:31 se vydala ke Slunci odvážná sonda. Přiblíží se k němu na sedmkrát menší vzdálenost než předchozí rekordmanka. Držíme palce, aby nedopadla jako bájný Ikaros.
Sluneční sonda Parker Solar Probe měla startovat dnes brzy ráno. Z technických, ale blíže neurčených důvodů, byl start přeložen na neděli okolo 09:30 našeho času.
Jste člověk se zrakovým postižením a zajímá vás, co se zrovna děje na obloze, v astronomii a příbuzných oborech? Jestliže ano, tak právě pro vás jsou určena hvězdářská setkání nazvaná Nesmír (www.nesmir.cz).
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.
Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry