ČRo Pardubice: Radioporadna o úkazech
Hostem pořadu Radioporadna na ČRo Pardubice 3. dubna 2017 byl popularizátor astronomie Petr Horálek. Řeč byla o nejbližších zajímavých úkazech na obloze v průběhu letošního jara a léta. Archiv pořadu.
Hostem pořadu Radioporadna na ČRo Pardubice 3. dubna 2017 byl popularizátor astronomie Petr Horálek. Řeč byla o nejbližších zajímavých úkazech na obloze v průběhu letošního jara a léta. Archiv pořadu.
Na právě proběhlém 20. sjezdu České astronomické společnosti byl zvolen nový Výkonný výbor v čele s předsedou Prof. RNDr. Petrem Heinzelem. Výkonný výbor bude dále pracovat ve složení: Pavel Suchan - místopředseda, Radek Dřevěný - hospodář, Lenka Soumarová, Marcel Bělík, Lumír Honzík, Miloš Podařil, Petr Scheirich, Vladislav Slezák a Petr Sobotka. Sjezd proběhl v přátelské a dělné atmosféře včetně neformálních a veselých částí. Více se dozvíte v podrobnějším článku, který se připravuje.
Bohužel se zdá, že dohody neplatí stoprocentně. Mgr. Martin Gembec z Klubu astronomů Liberecka – pobočky České astronomické společnosti, zdokumentoval případ z 27. 3. 2017, kdy bylo světlo ve skleníku v 5:00 SELČ zapnuto a zjevně jim nefunguje automatika nebo jsou prostě líní (a bohužel velmi bezohlední) ho na tu hodinu zastínit. O takových případech jsme měli občasná hlášení. Proto pište, pokud takový případ zaznamenáte. O tomto případu už jsme informovali Ministerstvo životního prostředí i vedení Libereckého kraje, kterým náleží poděkování za zásadní roli v nápravě stavu zhruba před rokem. Fotografie byla pořízena z lokality Bulovka vzdálené 16,8 km.
Že je jižní obloha plná klenotů, že focení krajinářské astrofotografie se u nás stále setkává s nepřiměřeným odsuzováním a že Česko je už 10 let členským státem Evropské jižní observatoře, si poslechnete v rozhovoru s Petrem Horálkem v Českém rozhlasu Plus, magazínu Leonardo.
Jihočeši i ostatní, zajeďte se podívat na československou vlajku, která byla v roce 1972 na Měsíci a s věnováním jí přivezl do tehdejšího Československa velitel Apolla 17 Eugene Cernan, americký astronaut s českými a slovenskými předky. Výstavu pořádá Prácheňské muzeum v Písku. Od května budete moci vlajku vidět opět na ondřejovské hvězdárně v rámci prohlídek pro veřejnost.
Už túto nedeľu 19. marca 2017 prebehne na Slovensku tradičný DEŇ HVEZDÁRNÍ A PLANETÁRIÍ. Tento rok sa zapojilo 14 astronomických zariadení po celej krajine so zaujímavým programom plným poučenia aj zábavy pre malých i veľkých z oblasti astronómie a príbuzných vied. Viac informácií o miestach a začiatkoch podujatí, ako aj o ich programovej náplni je možné nájsť na stránkach DHP 2017.
Ve čtvrtek 9. března vytvořila bouřka nad Rakouskem dvě skupiny Rudých skřítků. Jde o první nadoblačné blesky letošního roku nad střední Evropou. A nejrychlejší nástup sezóny pozorováni TLE nad tímto regionem. Bouře byla bleskově poměrně málo aktivní a připomínala spíše bouře zimního typu. Prohlédněte si snímek Rudých skřítků z bouře.
Pořadatelé prestižního kongresu Evropského týdne astronomie a kosmických věd (EWASS2017), který se bude konat v Praze ve dnech 26. - 30. 6. 2017, hledají dobrovolníky, a to z řad studentů bakalářského, magisterského či doktorského studia a rovněž i post-doktorandi, kteří by pomohli s organizací v průběhu kongresu. Odměnou za výpomoc je nulový konferenční poplatek. Přihlášky posílejte na email ron@asu.cas.cz. V emailu je třeba uvést Jméno, Příjmení, Škola/instituce a symposium, kterého se chtějí účastnit. Dobrovolníci budou zapojeni cca polovinu času konference a zbytek je volný čas, který mohou využít k návštěvě jimi vybraných symposií. Samozřejmě se budeme snažit vyjít jim vstříc a obsazovat je na akce, které je zajímají. Pokud na webu EWASS17 přihlásí abstrakt prezentace a SOC příslušného symposia ji akceptuje, nic nebrání tomu, aby měli na EWASS17 i přednášku nebo poster! Těšíme se na vás!
Přihlašování na 14. ročník Astronomického tábora Jihlavské astronomické společnosti bylo spuštěno. Tábor proběhne na tradiční táborové základně Hájenka Černé lesy u Brtnice na Jihlavsku v termínu od 21. července do 1. srpna 2017. V tábořišti je už jen několik volných míst. Více na Astronomickytabor.cz.
British Council opět vyhlašuje soutěž FameLab! Soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na www.famelabcz.com a na www.britishcouncil.cz. Samotné přihlášení posléze probíhá velmi snadno a to na základě vyplnění přiložené přihlášky a její zaslání na e-mail: famelabcz@gmail.com do 27. února 2017.
Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.
Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten