Na severozápadní části slunečního disku se objevily mohutné protuberacne o velikosti několika Zemí. Četnost výskytu podobně velkých výronů v chromosféře je v období panování aktuální nízké aktivity malá, o to ovšem větší je neobvyklost tohoto úkazu. Nejvíc fotografických záznamů přichází z dneška.
V neděli 24. června 2018 to bylo na den přesně 90 roků od otevření Lidové hvězdárny Štefánikovy pro členy České astronomické společnosti. Připomněli jsme si to přímo na dnešní Štefánikově hvězdárně, která je součástí Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
Spaceweather.com, server pro predikci kosmického počasí, označil novou aktivní oblast skvrn ve fotosféře jako AR2710. V následujícím období (v řádech dní) ji bude zajímavé pozorovat, přičemž Slunce prochází aktuálně velmi nízkou aktivitou. Skupina skvrn se objevila 22. května.
17. a 18. května 2018 vyvrcholí letošní finálový maraton v Hradci Králové, kam letos Astronomická olympiáda zavítá poprvé ve své historii. Pět desítek finalistů bude soutěžit na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové a na Hvězdárně a planetáriu Hradec Králové. Vedle soutěžních úkolů na účastníky čekají exkurze do planetária, Archeoparku Všestary a prohlídka Hradce Králové. Nad finále převzala záštitu náměstkyně hejtmana, paní Mgr. Martina Berdychová. Nejlepší účastníci z kategorie EF postoupí na týdenní výběrové soustředění, kde se mohou kvalifikovat k účasti na XXIII. Mezinárodní astronomické olympiádě na Srí Lance.
Dynamičnost Slunce je stále předmětem výzkumu fyziků po celém světě. Přitom se každý může zapojit do jeho dokumentace. U nás to není jenom Sluneční oddělení AsÚ AV ČR, ale také hvězdárny, které pozorování dovedou alespoň částečně zpřístupnit široké veřejnosti. Takovým příkladem je i nově hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích. Více v tiskové zprávě.
Blízkozemní planetka 388945 (2008 TZ3) prolétala 6. května v blízkosti Země (cca 6,5× dále než obíhá Měsíc). Díky své blízkosti byl tento malý, asi 300m velký, vesmírný balvan v dosahu menších dalekohledů. Takto byla planetka zachycena na Hvězdárně v Prostějově.
~~Jak se zkoumají hvězdy? Co jsou to za objekty? Např. horké hvězdy, tzv. B-hvězdy, mají obálky, jakési prstence, které vznikají a zase zanikají. Co je příčinou? Víme o tom něco bližšího? Pulsary byly poprvé popsány před 50. Lety, jak fungují a co je na nich zajímavé
Premiéru sledujte v sobotu 5. 5. 2018 od 20 hod. na TV Noe. Bližší info, reprízy a videoarchiv
K 31. 12. 2017 došlo k uzavření Keplerova muzea v Praze. Expozice se stěhuje do Národního technického muzea (NTM na Letné), kde bude opět otevřeno jako samostatná expozice. Předpokládané datum: 15. 5. 2018.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.
Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek
„Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma
Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry