Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Martin Gembec Kosmonautika

Satelitní konstelace způsobují další probém

Je jistě příjemné mít rychlé připojení k internetu i v odlehlých místech, ovšem jak se zdá, krom zarušení rádiových pásem, rušení astronomických pozorování v infračerveném a vizuálním oboru, tu máme další nepříjemný problém se satelitními konstelacemi. Zanikající družice Starlink, kterých nyní vstupuje každý den asi 3 kusy, znečišťují atmosféru oxidy hliníku a to má potenciálně vliv mj. i na ozonovou vrstvu. Zdroje: spaceweather.com, česky forum.kosmonautix.cz.

Martin Gembec Kosmonautika

Chang'e 6 předala vzorky na oběžné dráze Měsíce

Mise čínské sondy Chang'e 6 probíhá podle plánu. 6. června bylo oznámeno, že vzletový stupeň se úspěšně automaticky spojil na oběžné dráze Měsíce s orbitálním stupněm a předal mu vzorky odebrané z povrchu odvrácené strany Měsíce v kráteru Apollo. Návrat vzorků na Zemi je v plánu 25. 6. 

Martin Gembec Kosmonautika

Chang'e 6 úspěšně přistála na Měsíci

Čínská sonda Chang'e 6 (vyslovuje se Čchang-e) úspěšně dosedla na povrch Měsíce 2. 6. 2024 v 00:23 SELČ. Jde o čtvrté úspěšné čínské přistání na Měsíci v řadě a druhé na odvrácené straně, kde stále ještě funguje dvojice Chang'e 4 a vozítko Yutu 2.

Martin Gembec Kosmonautika

Voyager 1 opět normálně funguje

NASA oznámila, že Voyager 1 od 20. 4. 2024 opět normálně funguje. Poslední bezproblémová komunikace se sondou byla 14. 11. 2023. Komunikace se sondou je velmi zdlouhavá, protože signál mezi sondou a Zemí putuje rychlostí světla po dobu 22,5 hodiny. Problém se podařilo najít v jednom čipu paměti FDS (Flight Data System). Oprava spočívá v tom, že data nejsou nyní ukládána jako větší balík, ale jsou rozdělována a ukládána do částí paměti FDS, které jsou v pořádku. Jde o velký úspěch inženýrů z NASA. Zdroj

Martin Gembec Kosmonautika

První úspěšné přistání mise soukromé firmy na Měsíci

Přistávací modul Nova-C nazvaný Odysseus úspěšně přistál na povrchu Měsíce po půlnoci našeho času na 23. února 2024. Potvrdila to soukromá společnost Intuitive Machines i radioamatéři, kteří naslouchali slabému signálu sondy. Jde o první přistání soukromé firmy na Měsíci a také o první americký úspěch od posledního přistání Apolla 17 (tedy po více než 50 letech). Detaily v psaném přenosu Kosmonautix.cz.

Martin Gembec Kosmonautika

Falcon 9 se po 19. přistání převrátil

První stupeň rakety Falcon 9 s výrobním číslem B1058 se stal prvním, který dokázal odstartovat a přistát devatenáctkrát. Stalo se to při mise se Starlinky 23. 12. 2023. Když však dorazily záběry z mořského prámu Just Read the Instruction, ukázalo se, že samotné dosednutí bylo velmi dramatické. Stupeň dosedal velmi našikmo, ale přistál úspěšně na kraj plošiny. Pozdější fotografie ukázaly, že se převrátil. První misí tohoto stupně bylo vynesení lodi Crew DRagon na misi DM-2 (první s dvojicí astronautů na palubě k ISS 30. 5. 2020). Na jubilejní dvacáté opakované použití nějakého z prvních stupňů Falconu 9 si tedy ještě počkáme.




24. vesmírný týden 2025

24. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 6. do 15. 6. 2025. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Sonda Hakuto-R s evropským roverem Tenacious na Měsíci měkce nepřistála. Očekáváme start Falconu 9 s kosmickou lodí Dragon na misi Axiom-4 k ISS. Blížíme se také k 500. startu rakety Falcon 9. Před 50 lety se k Venuši vydala sonda Veněra 10, která pak úspěšně přistála a fotila povrch. Před 25 lety Rusové opustili stanici Mir.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »